| Cristianul699 a întrebat:

Buna ziua TPU, daca am plecat din Romania cu datorii si am stat Germania 2 ani si nu mi-am platit datoriile pot sa vin inapoi in țară fara sa ma ia poliția la vamă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti veni, politia nu are nici o atributie in legatura cu datoriile tale, cu acestea au legatura creditorii (de stat sau particulari, dupa caz) si acestia te pot doar executa silit printr-un executor judecatoresc, daca au un titlu executoriu sau sa te dea in judecata pe cale civila, ca sa obtina titlul executoriu.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu iti va face nimic politia, dar s-ar putea sa te intoci si sa ai sigiliu pe usa happy
Glumesc, eu zic sa mergi si sa rezolvi treaba cu datoriile, cred ca acum ai si bani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia de frontiera nu are treabă cu datoriile tale, dar ANAF...