| cnvv a întrebat:

Inainte sa moara, Ceausescu a platit toate datoriile tarii, infometand populatia. Din cate am auzit, Romania este singura tara din lume care si-a platit toate datoriile.
Ma cam indoiesc de aceasta afirmatie.
Insa mai sunt si alte tari care si-au platit 100% datoriile (sau macar aproape 100%)?

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ceausescu nu a murit, a fost asasinat, asa ca daca tu incepi cu stangul intrebarea eu nu ma chinui sa raspund prea multe. Pot sa-ti spun doar ca atunci cand vorbim de datoriile achitate de Ceausescu trebuie completat ca in ecuatie e FMI-ul iar in raspunsuri amesteca unii mere cu pere fara nici o legatura. Intrebare falita - raspunsuri falite.

| AlexCristi97 a răspuns:

Este adevarata acea afirmatie, exista documente oficiale care atesta acest lucru. De asemea, tot ce a facut Ceausescu (legat de infometare, taierea curentului, reducerea consumui de combustibil) a fost in acest scop de a scapa de datoriile fata de tari straine (si de dependenta fata de alte tari).
Tarile care si-au patit datoriile intr-adevar sunt cele mentionate de Namurianu

| suntserios a răspuns (pentru AlexCristi97):

Daca asta era scopul infometarii populatiei care mai era scopul celei mai mari si mai scumpe cladiri din lume a care constructie a inceput cand romanii o ducea tot mai greu?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru suntserios):

Megalomania, marea obsesie a sotiei lui. Au fost in tarile asiatice comuniste, au vazut ce se practica pe acolo si au dezvoltat (in special madam Ceasca) cultul personalitaii. Casa Poporului esti construita 100% din materiale romanesti, cu forta de multa romaneasca (99.9, a primit cadou de la ceva africani niste lemn de mahon ).

| Namurianu a răspuns:

Da sunt 5 tari care nu fac parte din grupul World Bank Cuba, Korea de Nord, Andorra, Liechtenstein, Monaco and Nauru. Iar tarile care fac parte din World Bank si nu au datorii sunt Macao, Brittish Virgin Islands, Brunei, Palau si Vatican care este stat observator.Cea mai mare datorie o are America care cumuleaza cam 33% din toate datoriile care se ridica la $53, 008,208, 452,765 mult succes in a citi suma.cati sunt de acord ca acest sistem bancar este bolnav? precizez ca nu am stiut aceste informatii si le am cules de pe net happy