| Acidburn1 a întrebat:

Buna ziua TPU, sunt angajat la o firma de 45 de zile. Si am trimis o cerere de demisie acum 2 zile, acestia mi-au zis ca trebuie sa merg in continuare pentru cel putin 21 de zile. Imi poate explica cineva ce pot face? Imi afecteaza sanatatea programul de lucru de aceea vreau sa imi dau demisia

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul demisiei tale, daca angajatorul o solicita, este necesar sa respecti perioada de preaviz stabilita in contractul individual de munca, in cazul tau acele 21 zile.
Daca nu o respecti angajatorul iti poate desface contractul disciplinar, pe motiv de absente nemotivate.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
""ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Saracu'! Iti plang de mila. E mult sa lucrezi doua luni. Si mai ales la Copsa-Mica unde negrul de fum se depune pe plamani. Nu stiu cum au lucrat unii ani de zile! laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, ai obligatia sa mergi cele 21 de zile cat este preavizul, altfel poti fi dat in judecata de conducerea companiei si ti se pot percepe daune.
Programul de lucru cu ore de noapte iti poate afecta sanatatea dupa 6-12 luni de munca, nicium dupa 6 saptamani.

| mi25 a răspuns:

Da, trebuie sa respecti clauzele contractului - respectiv preavizul, aici, dupa cum spui este de 21 de zile.
Daca nu-l respecti patronul te poate da in judecata si sa-ti ceara sa platesti prejudiciile care s-au produs prin lipsa ta de la serviciu.

| lavschatz a răspuns:

Citeste pe contract si vezi ce clauze sunt scrise.