| SANDREIH a întrebat:

As dori sa intreb, intrucat astazi mi-am dat demisia de la actualul loc de munca si am facut cerere de demisie, semnata ca a fost luata la cunostiinta de manager, data fiind astazi de 7 iulie, ce vreau sa intreb, fata de la HR, inainte sa plece astazi in concediu pana miercuri, a aflat despre demisia mea si ca vreau sa incep preavizul incepand cu data semnarii pe foaia de demisie.

Exista riscul ca preavizul sa fie prelungit din cauza lipsei unei persoane?
Mi s*a confirmat de catre manager ca ziua de incepere a preavizului este cel inscris in cererea de demisie si nu se poate prelungia.

As dori sa aflu parerile voastre intrucat am si anuntat la firma la care voi pleca despre treaba asta si ca nu tine de mine ca lipseste tipa de la HR.

O zi buna.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Preavizul se respecta dupa lege, nu poate nimeni umbla la durata din Codul Muncii nici daca moare mama patronului.

| SANDREIH explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci sa inteleg ca atata timp cat am data scrisa pe foaie si semnata de manager, durata nu se poate prelungi, preavizul incepe din 7 iulie cum este si normal, chiar daca lipseste HR?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru SANDREIH):

Ce e HR, ca am uitat sau nu mai sunt la curent. Posibil sa te incurce daca nu e facuta toata procedura de lichidare si vor sa-ti puna bete in roata cu intentie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Resurse umane.