| Koveshanu a întrebat:

Am avut nevoie de un concediu FARA PLATA pe 3 luni de zile. Din anumite motive obiective sunt in situatia de a renunta la acest conediu la numai 1 saptamana de cand a intrat in vigoare. Numai ca patroana nu mai este disupusa sa ma primeasca la munca, aducandu-mi in discutie inclusiv desfacerea contractului de munca. A motivat acest fapt zicand ca trebuie sa reduca din personal pentru ca nu se justifica cheltuielile (prea mari). Adica, ea spune ca sunt prea multi angajati pentru un volum de munca foarte redus.
Ceea ce ma deranjeaza este ca eu ma simt ca si cum as fi cazut in capcana: daca eu nu ceream concediul fara plata ea nu ma propunea spre rezilierea contractului de munca. E ceva de genul: 'ai ales de buna voie sa intri in concediu fara plata, asta este'. Adica mi se insinueaza ca oarecum mi-am facut-o cu mana mea desi este DREPTUL meu sa apelez si la acest tip de concediu cand am MARE nevoie de el.
Stiu ca e ciudat, dar nu are curajul sa dea pe nimeni afara (in ideea de a reorganiza firma dpdv. financiar etc.), asa ca a asteptat ca vreun angajat sa-i usureze treaba prin orice mod (in cazul de fata eu am cerut concediul fara plata).

Si va intreb: este IN REGULA modul in care actioneaza patroana acum? Exista vreun temei legal? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte in regula, concediul a fost cu acordul ambelor parti, tu ai cerut si angajatorul l-a acordat.

| alessia5158 a răspuns:

Subscriu la cele spuse de catre userul iondelasal. ITM-ul iti va confirma ca nu este vorba de un abuz.

| Ioan_Cuciureanu_1989 a răspuns:

Draga mea suna la ITM si intreaba. Te vor lamuri ei, si te vor si ajuta!