Întrebare recomandată | Anonim87654323 a întrebat:

Trebuie să fac o călătorie până în Serbia ca să scot certificatul de deces al tatălui meu de la primărie și voiam să vă pun câteva întrebări: Până în Timișoara iau eu un tren, dar apoi bănuiesc că trebuie să iau vaporul, nu? Ca să trec Dunărea...ăla nu știu cât costă. Apoi trebuie să ajung în Velikogradiste (destul de aproape de granița cu Timișoara). Îngâmfații ăia de acolo (mai ales de la graniță) știu toți română, dar nu se dau pe față. Eu nu mai știu sârba. Cum să mă descurc să fac rost de certificatul ăla? Tatăl meu a murit mai demult, dar acum am nevoie de certificat pentru niște gratuități la facultate.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până în Timișoara iau eu un tren, dar apoi bănuiesc că trebuie să iau vaporul, nu?
Nu, din Timișoara se trece granița cu trenul.
Apoi în Serbia, la autogări, în gări, la hotele, vei găsi modalitatea de a conversa în engleză sau poate chiar în română, ca să poți cere ajutor pentru bilete de călătorie, cazare.
Dar înainte de a pleca, eu aș scrie la autoritatea care va elibera certificatul de deces, ca să îi întreb, de ce acte o să ai nevoie să le ai la tine, ca să te servească, ca să nu te trezești acolo că îți lipsește actul X și să fii nevoită să mai faci o dată drumul.

| PeggyRock a răspuns:

De ce nu încerci la o agenție, care asigură transport? Dacă mergi cu ei nu trebuie să îți bați capul cu astfel de probleme. În plus, nici la graniță nu mai este ce a fost. Dacă ești în regulă, poți trece fără bătăi de cap.