| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor vreau sa ma ajutati va rog daca cumva stiti... tatal meu a murit el avea domiciliul in buletin la tara judetul Galati si a murit in orasul Braila certificatul tatalui meu de deces al are fratele lui si nu vrea sa mi-l dea de unde as putea sa eliberez alt certificat de deces in original... cand tatal meu a murit mama mea era divortata de el legal asa ca eu ar trebui sa am dreptul la certificatul lui de deces nu? dau funda orce raspuns este important pentru mine. o zi buna mersi

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Avocatul va dori sa te reprezinte in instanta intr-un asemenea caz. Daca se va ajunge in instanta.Si sa stii ca nu se multumeste cu 100 de lei.Asta o poti afla, asa cum ti-am spus la judecatorul de servici.Referitor la acel act.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se elibereaza doua certificate originale de deces. Solicita unchiului tau sa ti-l dea si daca nu vrea poti sa-l dai in judecata.

| BuBu1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok pai tu iti dai seama cati bani si timp cheltui cu judecata si etc ....ma gandeam daca pot sa-l dau pierdut si sa scot altul si sa al anulez pe primul certificat care se afla la el

| Ioandelasal a răspuns (pentru BuBu1989):

Cum sa-l dai pierdut daca nu ti-a fost eliberat tie?

| BuBu1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai da ai dreptate nu mi-a fost eliberat mie si atunci eu ce fac nu am nici un drept sa obtin un certificat de deces in original fiind fiul lui? are mai multe drepturi un frate la mostenire de cat fiul?

| BuBu1989 a răspuns (pentru BuBu1989):

Oameni buni nu ma intereseaza copie dupa original ma intereseaza certificatul de deces in original eu sunt fiul decedatului asa ca am tot dreptul din lume atata timp cat parintii mei au fost divortati legal fratele lui taicamiu nu are nici un drept sa aiba certificatul in original acum revin la idee pot sa umblu undeva sa scot un certificat de deces in original cu toate actele doveditoare ca sunt fiul lui si ca pe numele meu nu sa eliberat nici un certificat de deces...

| Ioandelasal a răspuns (pentru BuBu1989):

Daca exista un fiu atunci fratii nu au drept la mostenire, numai fiul are dreptul. Cred ca a fost eliberat certificatul fratelui fiindca tatal tau statea cu acesta sau in aceeasi localitate cu el.
Fa asa cum ti-am spus.

| fulgerul a răspuns:

Nu se elibereaza doua originale! Soliciti copie cu stampila primariei respective si o legalizezi la notariat.

| darrio2007 a răspuns:

Ai 18 ani?

| BuBu1989 a răspuns (pentru darrio2007):

Da am 25 de ani...

| darrio2007 a răspuns (pentru BuBu1989):

Ai putea face o sesizare la Tribunal.La judecatorul de servici.Macar primesti niste sfaturi de la cineva avizat si care ar trebui sa cunoasca legile actuale.Am vrut sa stiu daca ai 18 pentru ca trebuie sa fii major pentru a intenta o actiune de acest gen.

| BuBu1989 a răspuns (pentru darrio2007):

De cat sa ma duc la tribunal sa-mi dea informatii mai bine ma duc si dau 100 de lei si vorbesc cu un avocat in particular nu ar fi asta o problema dar ce ma intereseaza este de ce i sa eliberat fratelui tatalui meu un act care care ar fi trebui eliberat unei rude de gradul 1 ( sotie copii )

| darrio2007 a răspuns (pentru BuBu1989):

Avocatul va dori sa te reprezinte in instanta intr-un asemenea caz. Daca se va ajunge in instanta.Si sa stii ca nu se multumeste cu 100 de lei.Asta o poti afla, asa cum ti-am spus la judecatorul de servici.Referitor la acel act.