| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

am o intrebare. Care parte din Serbia stiu si limba romana sau toata tara se vorbeste sarba? Tata mi-a zis ca pe langa granita cu Romania exista posibilitatea sa se vorbeasca romana.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,In primul rand vorbim de banat care este impartit in 3
Romania,Serbia,Ungaria,la mine in oras in Timisoara sunt aceste minoritati,sunt si sate de unguri, sarbi in Banatul romanesc, sunt si asistente, doctori sarbi, stundenti

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru RAY):

Si in orasu Kusadak nu se vorbeste ca persoana cu care vorbesc in sarba de acolo e. Ala unde se afla fata de granita la ce distanta?

| RAY a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Mai sunt dialecte, sunt persoane in varsta

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru RAY):

Ma refer nu in Timisoara ci in sate din serbia care se afla langa Romania acolo ziceam daca se vorbeste romana sau numai sarba.

| sierra1 a răspuns:

Taică-tău zice bine