| Stf_Steffi_1997 a întrebat:

Bună ziua,un amic de al meu are o casa părintească veche în care locuiește o persoana care nu are nici un drept de a locui în casa proprietarului, proprietarul poate da foc casei? Și dacă DA ce poate păți proprietarul? Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate incendia casa in mod legal, poate fi acuzat de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(4)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(5) Dispoziţiile prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se aplică chiar dacă bunul aparţine făptuitorului.
  (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(7) Tentativa faptelor prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se pedepseşte."
Este mult mai simplu si legal sa solicite evacuarea celor care ocupa casa fara drept, printr-o actiune in justitie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are dreptate 58N. Si autoincendierea se pedepseste. Poate, in schimb, sa-l evacueze fortat pe acel individ. Plangere la procuratura pentru ocuparea abuziva a imobilului si se alege si cu ceva puscarie.

| darrio2007 a răspuns:

Adică își distruge singur ce este al lui. Ce tâmpit se gândește la așa ceva? Să-l dea afară pe ăla care locuiește acolo ilegal.

| S8N a răspuns:

Incendiera oricărei proprietăți este strict ilegală, și acest act este pedepsit grav.
Dacă persoana chiar nu are dreptul de a locui acolo (nu are contract de chirie, etc.), atunci proprietarul poate contacta autoritățile pentru a-l da afară. Agresiunea directă nu este permisă.