| Emanulass a întrebat:

Bună ziua. Unde ar trebui sa se facă o plângere pentru asistență socială? Pentru că oferă ajutor persoanelor care nu au nevoi și celor care au nevoie nu le face, mă refer la ajutor de stat bani.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De unde ati tras toti concluziile ca este de la sat cel/cea care a pus intrebarea?
Draga Emanulass daca te referi la un caz cunoscut si nu asa la modul general, adica ai detalii si poti veni si cu probe daca ti se cer, atunci cauta sa faci reclamatie la o institutie a statului, dar centrala, adica daca e ceva ce tine sa zic de primarie, nu ma plang primarului care poate fi un escroc si celui caruia se substituie primaria sau acea institutie in directa legatura cu primaria, vezi cui ii este substituita direct sau indirect aceasta Asiatenta Sociala (nu am cautat ca sa te indrum exact!) si rezolvi frumos cu o petitie la minister/ stat, o sa vezi ca se vor lua masuri!
Ne-am saturat de gainari marunti care stau pe ajutoare, pe indemnizatii si nu au niciun merit, ba din contra mai sunt si mici afaceristi!
Tara asta sta pe ajutoare de la stat si beneficii acordate unor lepre, de catre oamenii care muncesc cinstit! Aia care primesc aceste "ajutoare" majoritatea nu au contribuit cu nimic la economia tarii asteia niciodata!
Intr-o tara civilizata si evazionistii platesc vrand nevrand la stat, iar banii colectati de stat (care nu e un stat ticalos precum cel din Ro) se impart in mod corect catre absolut toata lumea chiar si celor care stau pe "ajutoare"; la noi nu e asa, sunt etnici care nu au muncit in viata lor dar primesc bani si ajutoare si sunt oameni care au cotizat 30-40 de ani si au iesit la pensie, iar acum nu primesc macar 50 de lei reducere la medicamente! Este normal ce se intampla tongue

| anonim3248 a răspuns (pentru Simpatic):

Din altă întrebare a lui tot de asistența socială.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim3248):

Ok

| Emanulass explică (pentru anonim3248):

Dar de ce ar conta daca sunt sau nu de la țară?! Și la primăria din localitatea mea este multă mafie corupție, abuz de putere.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista niste criterii obiective (baremuri de venit pe membru de familie, proprietati imobiliare, cati bani poti avea in conturi bancare). Cine le indeplineste, ia. Cine nu, nu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In loc sa gandesti ca functionarii sunt corupti, mai bine gandesti ca sunt roboti.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca te crezi tare in spate in cat sa tii faci dusmani pe parazitii aia care beneficiaza si vrei sa-i torni, atunci procedeaza cum a zis colegul/a de mai sus laughing

| anonim3248 a răspuns:

La primarul din comuna ta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Parchet, DNA, Prefect, Primărie.
Dar, trebuie să aveți dovezi solide, astfel vă faceți de râs!