| Mogiojojo a întrebat:

Ce fel de contract semnezi atunci când iei un credit bancar/nebancar, mă refer după ce ți-au aprobat creditul? Ce date trebuie să conțină acest contract (dobândă, tip de credit, valoarea totală a creditului)? Acest contract se poate semna și online; semnătura aceasta este valabilă? Un exemplar dacă aveți. Merci.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se incheie un contract de credit, de regula este un contract tip, unde sunt prevazute toate elementele creditului (tipul creditului, suma, durata, dobanda, comisioane), precum si drepturile si obligatiile partilor.
Se poate semna online dar numai cei care au semnatura electronica. Pe internet gasesti contracte de credit tip.

| Mogiojojo explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă am semnat doar de pe un telefon simplu este valabilă semnătura? Deja au trimis banii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, este valabila semnatura electronica, indiferent de dispozitivul folosit.

| nevermatch a răspuns:

Bună, e valabilă semnătura, contractele de credit sunt încheiate prin predarea sumei de bani în mod valabil, nu prea contează acea semnătură. Unele IFN-uri au chiar aparate unde iti scanezi buletinul si ies banii si contractul din acelasi aparat. Sunt sigură că pot dovedi foarte usor ca de la tine provine consimtamantul.