| lungumihai69 a întrebat:

Buna ziua va rog sa ma ajutati, eu sant pensionat pe caz de boala pshica definitiv din anul 1993 si iau pensie de la casa de pensie, in urma unui accident ruter am ramas fara ambele picioare, intrebarea mea este mai pot lua o pensie de handicap de la d.g.a.s.p.c

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si revin: nu exista pensie de handicap ci doar pensie de invaliditate.
In schimb exista unele drepturi ale persoanelor cu handicap, prevazute de Legea nr.448/2006, republicata in 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, o poti gasi pe internet.

| lungumihai69 explică (pentru Ioandelasal):

Salut deci pot sa iau si pensie de invaliditate, daca eu si o pensie de la casa de pensie cea cu capul te rog multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru lungumihai69):

Nu m-ai inteles, poti lua doar o singura pensie de invaliditate, nu doua.
Doar daca iti stabileste invaliditate de gradul I vei putea lua si indemnizatia pentru insotitor.