| lungumihai69 a întrebat:

Buna ziua va rog sa ma ajutati,in urma cu multi ani am fost pensionat definitiv de spitalul de psihatrie, in urma uni accident ruter am ramas fara ambele picioare pot primi si pensie de handicap? multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in prezent primesti pensie de invaliditate, aceasta se acorda si persoanelor cu handicap psihic si nu numai fizic.
Nu stiu in ce grad de invaliditate ai fost incadrat pentru problemele psihice asa ca poti merge la medicul specializat in expertizarea capacitatii de munca de la Casa de Pensii Publice din judetul tau si poate te incadreaza in gradul I de invaliditate si o sa ai dreptul la o indemnizatie de insotitor, in cuantum de 80% din valoarea punctului de pensie (in anul acesta punctul de pensie este de 762, 10 lei), asa ca poti primi cca 610 lei daca esti incadrat in gradul I de invaliditate.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti primi o indemnizatie de handicap. Va trebui sa megi la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului(DGASPC)pentru a te informa asupra formalitatilor.
Numai bine!

| RAY a răspuns:

Da de invalid desigur, du-te si fa-ti dosar cu acte medicale apoi mergi intru loc unde se iau dosare

| Fatamuntilor a răspuns:

Te incadrezi in gradul I.E o intreg BIROCRATIE.Iti trebuie multa rabdare si ajutor din partea cuiva..Pe baza adeverintei de la medic care sa certifice handicapul te prezinti la primaria orasului tai.Mai trebuie ancheta sociala si adeverinta de medicul de familie.Plus o gramada de alte hartogariii.Te interesezi la primarie.Ideiia e ca trebui sa te prezinti la Directia judeteana a persoanalor cu handicap, pentru a fi luat in evidenta. Dupa evaluare si dupa un anumit timp poti primi pensie de handicap.Normal ar fi sa-ti dea definitiv, sa nu fii nevoit sa te prezinti in fiecare an la Comisie.Desi s-au vazut asfel de cazuri.
Succes si sanatate!

| PglzonecsRO a răspuns:

Da,desigur.

| cosy432 a răspuns:

Mergi la doctor si scoate o foaie precum ca esti handicapat si du-te la casa pensiei pentu ca acolo se fac pensiile