| Lucemferre a întrebat:

Salut.
Am nevoie de ajutorul la un avocat sau cineva care este in legatura cu legea.
Fratele meu a avut un accident rutier acu vreo 4 luni, si s-a lasat cu rani grave de ambele parti.
Despre accident e ca fratemiu o incercat sa faca o depasire pe un drum judetian neiluminat si din pacate pe contra sens se deplasa o caruta nesemnalizata ca atare (aciidentul nu s-o putut evita si a avut loc coleziunea cu caruta, si eu fiind pe partea pasagerului). Dupa acest timp politia nu a rezolvat nimica despre caz, si nici nu stiu nimic despre caz pentru ca nu am fost informat.
Acu intrebarea proprie zisa: Maicamea vrea sa-i faca pensie de boala sau ceva de genu lu fratemiu ca el a suferit rani grave la cap (acu si-a revenit, nu are probleme) dar pe mine ma deranjeaza chestia cu pensia asta. Daca el intra in pensia asta, pe viitor el mai are dreptul sa renunte la pensie si sa lucreze legal? Si pedeapsa la acest caz care ar fi? (carutasu a ramas fara picioare dupa accident).
Astept un raspuns cat mai explicit si daca mai vreti alte explicatii despre caz va mai zic (aici sau pe mail).
Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Fratele tau ar putea intra in pensie de invaliditate, daca va fi incadrat in vreun grad de invaliditate si daca indeplineste conditiile pentru pensia de invaliditate, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.73.Persoanele care şi-au pierdut capacitatea de muncă din cauza unor boli obişnuite sau a unor accidente care nu au legătură cu munca beneficiază de pensie de invaliditate, dacă au realizat, în condiţiile legii, stagiu de cotizare."
Stagiul de cotizare care trebuia realizat este in functie de varsta si este prevazut in tabelul de la art.76 din lege.
Sigur ca poate lucra daca renun6ta sau nu mai are dreptul la pensie, de altfel cei incadrati in gradul III pot lucra o jumatate de norma si cumuleaza pensia cu salariul.
2.Fratele tau va fi cercetat penal si va avea dosar penal pentru vatamare corporala din culpa, conform Codului penal, citez:
"ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o  persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a  nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
  (4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1)-(3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
  (5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
"ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."
Pedeapsa va fi stabilita de instanta de judecata, in functie de incadrarea juridica si de faptul daca se va stabili sau nu culpa comuna (a fratelui si a carutasului) la producerea accidentului.
De asemenea fratele tau poate fi obligat si la plata spitalizarii si la plata daunelor materiale si morale in favoarea carutasului.
Ca o parere personala consider ca fratele tau este vinovatul principal (poate chiar singurul), caruta nu este ac si nu putea fi luminata in fata cailor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o prevedere veche, in prezent circulatia vehiculelor cu tractiune animala este reglementata in art.164-165 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002.
Este adevarat ca trebuia sa aiba lumini dar asta nu-l face mai putin vinovat pe fratele tau, care a intrat pe contrasens.