| sabina1227 a întrebat:

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza indemnizatia pentru ingrijire copil in urmatoarea situatie

- daca mama se intoarce la servici dupa primul copil insarcinata in prima luna, merge la servici pina poate beneficia de concediul prenatal ...cum se calculeaza apoi indemnizatia avind in vedere ca nu va lucra 12 luni...
multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se calculeaza conform OUG nr.111/2010, bineinteles luand in considerare salariul avut in perioada lucrata dupa nasterea primului copil care poate fi diferit de cel luat in calcul la prima nastere. Redau prevederile relevante din actul normativ aratat:
"(2) Indemnizaţia lunarã prevãzutã la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai micã de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei.
(3) Indemnizaţia lunarã prevãzutã la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai micã de 600 lei şi nici mai mare de 1.200 lei.
(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru creşterea copilului se acordã pânã la împlinirea de cãtre acesta a vârstei de 3 ani, iar indemnizaţia aferentã se acordã în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai micã de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei.
(5) Cele 12 luni prevãzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre urmãtoarele situaţii:
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunarã pentru creşterea copilului;
h) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunarã pentru creşterea copilului cu handicap;" Numai bine!