| mnbgfd a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca mereu am facut confuzie. Am citit pe net, dar tot nu mi-e clar.
- Care este diferenta intre judecatorie si tribunal? Ce fel de cazuri se judeca la fiecare in parte?
- Care sunt cazurile penale, si care cazurile civile? Unde se judeca fiecare dintre ele?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judecatoria este o instanta inferioara de judecata, cea mai de jos instanta de judecata din cadrul puterii judecatoresti si functioneaza mai multe judecatorii intr-un judet.
Tribunalul este o instanta superioara judecatoriei, functioneaza un singur tribunal intr-un judet.
Fiecare are competenta de judecata prevazuta in Codul de procedura civila, Codul de procedura penala si alte legi.
Cazurile penale sunt cele in care se judeca persoanele ce au comis una sau mai multe infractiuni prevazute in Codul penal sau alte legi penale.
Cazurile civile sunt cele in care se judeca neintelegerile, pretentiile, cererile, etc uneia sau mai multor persoane fata de alte persoane.
In functie de competenta materiala a instantelor in materie penala si civila cauzele se pot judeca, in prima instanta, la judecatorie, tribunal sau chiar la instante superioare (Curte de Apel, ICCJ). La instanta imediat superioara se judeca caile de atac impotriva hotararilor primei instante.
Pentru detalii privind organizarea judecatoreasca si competenta poti citi L.304/2004, cu md. si compl. ulterioare.

| mnbgfd explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. In cea mai mare parte am inteles. Cel putin, destul cat sa inteleg lucrurile principale.
Asa cum spuneam, am mai citit pe net dar fiind in termeni juridici, pentru noi ceilalti este mai greu de inteles. Inca o data multumesc!

1 răspuns: