| EzoPunctt20 a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, care este diferenta intre Gothic si Emo? Ce inseamna fiecare si ce semnifica? Fundaawinking

Răspuns Câştigător
| ToxicLavynutza a răspuns:

E o diferenta dar la stil aproape aceleas sunt pentru ca Gotic se inbraca in negru si isi fac parul drept si nu sil mai cifuleste si ei nu sunt asa tristi
Emo e tot stilul acesta dar sunt tristi isi ciufulesc parul si sunt sa zic asa mai frumos vorbesc mereu despre moarte dar nu toti
Cuplacere

5 răspunsuri:
| MiK3L a răspuns:

Emo = eu ma omor Gothic= e un stil asa mai de groaza cu ochi negrii pistatia curgand ceva negru din ei, pictat sange pe la gat. gen.

| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

Sunt doua stiluri TPTAL opuse, daca stai sa analizezi bine. Gothic inseamna, printre altele, ca ne plac lucruri intunecate, mistere, etc... Ne plac lucruri legate de moarte, dar NU ne gandin la sinucidere. Gothicii in general nu isi arata sentimentele, ceea ce ne face atat de diferiti de EMO (de la EMOtional) care sunt niste indivizi cam depresivi care se taie si plang tot timpul. Gothicii pot sa isi faca prieteni, sa socializeze si sa se faca chiar placuti de catre altii mult mai usor decat emokizii. Ba mai mult, gothicii stiu ce e ala un zambet (chiar daca nu prea folosim) pe cand emo nu.
Din punct de vedere fizic, nu inteleg de ce lumea confunda stilurile atat de mult, pentru ca in afara faptului ca negrul predomina nu e ABSOLUT nimic in comun intre stiluri. Exista foarte multe tipuri de gothic, si fiecare se diferentiaza prin ceva special, pe cand emo e doar un singur tip. Asa poti observa ca gothic implica nonconformism (adoptat din stilul punk in care isi are radacinile) pe cand emo e ca productia in masa, toti sunt ca unul.
Din cate ti-am explicat, sper sa intelegi ca gothic si emo sunt total opuse, atat ca mentalitate cat si ca aspect fizic.
De fapt, exista un razboi gothic-emo de ceva vreme, dar nimeni nu observa ca is prea ocupati sa ne confunde.
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://darktoy18.deviantart.com/art/absense-gothic-manipulation-130451171
http://c2.api.ning.com/......IU/emo.jpg
goticii sunt foarte apropiati de sentimentele intunecate.de moarte, de misterele ei.sunt pasionati de moarte si ce este dupa ea
emo sunt acei copilasi frustrati care se taie.sunt considerati un pericol pentru socitate ei fiind sinucigasi

| яαмσ a răspuns:

Este o diferenta destul de mare.happy emo de fapt cred ca stiai inseamna EMOtional deci emo nu inseamna doar look, inseamna sa fi sensibil, emotional te-ai prins nu?tongue si goth e un stil de muzica foarte cunoscut dar si un still de viatahappy eu una ador unele trupe gothtongue