| minirollo a întrebat:

voi ce parere aveti despre o noua dictatura in Romania, deci sa nu mai avem asa multe drepturi dar in schimb:

Salarii de occident.
Spitale si Scoli ca afara.
Alimentari pline si supermarketuri(deci nu ca pe vremea impuscatului).
Locuri de munca.
Romania in randul tarilor civilizate ale globului.
Reintroducerea vechiului sistem in Romania de invatamant unde profesorul are autoritate si elevul sa nu mai aiba tupeu sa miste un deget.

Sau actuala democratie?

Dau si funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima varianta este ca inainte de '89. Mai putin hipermarketurile. Am sa te dezamagesc, dar atunci aveam mai multa mincare decit acum (chiar daca unii faceau risipa si apoi se plingeau). Si in plus, era mincare SANATOASA, nu porcariile pe care cu forta le consumam acum. Adevarat, nu aveam soia cu apa in salam, aveam carne. Nu aveam soia in sticla de lapte, aveam chiar lapte. Nu aveam ulei de masini (rapita de ex.) la pret de platina, aveam ulei natural de floarea soarelui. Apropo, tu stii ca ala nu iese nici cu detergent si apa fiarta de pe sticle? Asa de gras e. Asta este diferenta intre ce a fost inainte de '89 si ce vrei tu. Ba, aveam liber si la excursii in afara, dar, e drept, nu de trei ori pe an. Spuneam bancuri si inainte. Nu se temeau decit turnatorii.
Chiar, a observat cineva ca romanii nu mai fac/spun bancuri? Bancuri bune, nu cu tenta sexuala.
Da, vreau "dictatura". Macar ar fi ordine in tara.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Unde ai vazut tu dictatura in care salariile, spitalele, scolile si magazinele sa arate ca in occident? Bunastarea nu merge mana in mana cu restrangerea drepturilor, dimpotriva, iar daca ti se pare ca ai chiar asa de multe drepturi in tara asta, cred ca nu te-ai uitat cu atentie la ce se intampla in jurul tau. Nu vreau sa iti dau multe exemple, ma limitez la unul singur: peste 7 milioane de romani i-au spus un NU hotarat lui Base si inca e presedinte...

| Wehrmacht a răspuns:

"Reintroducerea vechiului sistem[...]". Cred ca tu auzi ceva si trimiti mai departe fara sa gandesti.Ai fost la peste 70% din scoli si ai vazut asta? Unii sunt mai "blanzi" si mai intelegatori(pentru mine asta are mai mult efect decat autoritatea) altii sunt niste nenorociti care deja ar trebui sa indeplineasca conditia ta.Si totusi face mai mult rau decat bine.Unu' se juca pe telefon(in timpul pauzei).Un profesor i-a dat doua palme, l-a luat de ureche si s-a rastit la el. Efectul? "fu*uti gura matii de han*icapat" si a scos iar telefonul.Si sunt multe incercari de control in scoala unde am fost eu.Si am vazut pe net ca nu este singurul caz de genu' asta.Majoritatea folosesc metode care ii pot infunda daca un elev se duce la politie si prostii aia numiti colegi or sa il ajute(zic prosti pentru ca in loc sa te ajute ar sta si s-ar uita pe pereti)

Nu cred ca este democratie.Nici dictatura.Este ceva..."ai ma bani? Da? Ok ai drepturi.Tu ai ma bani? Nu? Du-te dracu' pana la urma asta a venit si inaintea ta"

Da... avem alimente, avem de unde fura.Cei care se plang de ele sa se duca naibii sa isi creasca animale si legume/fructe in gradina.Dar daca ar face prea multi asa nu ar mai lua statul TVA-ul ala si ar fi ilegal sa ne crestem mancarea sau am plati taxa.
Pe scurt:

Daca strigam odata "dicatura" nu o sa fie ceva "uaaau sa fiu al dracu uite cum rasar spitalele si scolile fara bani.Da frate! E dictatura! E magie"
Magazinele sunt deja pline.
Locuri de munca? La stat e iar aia cu banii. Daca e dictatura nu o sa ii opreasca nimeni pe dictator sa spuna ca nu-s bani in timp ce ii indeasa in buzunar. Uita-te si tu la cate taxe sunt.La masini de exemplu.Cat de mari sunt taxele? Si cate masini bengoase sunt in tara asta? Ar trebui sa fie ceva bani.
Tari civilizate. Dictatura nu-i magie deci omul ramane la fel.

Scoala: am spus deja despre asta. Daca un profesor ar incerca sa ma faca sa nu misc un deget crezandu-se rege o sa "plateasca".Si chiar sunt curios daca sunt singurul.Eu zic ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actuala " democraţie " este o mizerie împuţită. Am spus-o şi o repet, să vină oricine şi orice, doar să nu-şi mai spună " democrat ".

Răspuns utilizator avertizat
| Stefi21 a răspuns:

Stii definitia cuvantului utopie? Cine iti garanteaza tie ca e posibil asa ceva? In primul rand puterea absoluta a dictatorului poate trece oricand peste "intelegerea" de a avea un trai decent. Daca ai dreptul la un trai decent inseamna ca dictatorul nu are putere absoluta.E amuzant ce spui.E ca si cum ai face un pact cu diavolul si te-ai astepta sa isi tina promisiunea.In primul rand asa ceva nu ar fi posbil.Libertatea totala a unui conducator trece oricand peste drepturile sau libertatile tale pozitive sau negative.Cineva spunea:cine alege siguranta in locul libertatii nu merita nici una nici alta.