| aaaaaaaaaaaaa1234 a întrebat:

In Romania sunt 18.300 de biserici si doar 4.700 de scoli generale si 425 de spitale.

E normal lucrul acesta?

Răspuns Câştigător
| EugeNNio a răspuns:

Gânditi-vã! În cele din urmã,religia, a convins oamenii,cã existã un om invizibil, în cer,care urmãreste tot ce faceti, fiecare minut in fiecare zi, si omul invizibil are o listã cu10 lucruri pe care sã nu le faceti.Si dacã faceti vreunul din lucrurile alea, are un loc special,plin de foc si fum,de torturã si chinuri,unde vã v-a trimite sã suferiti, sã ardeti, sã vã înecati, sã tipati si sã plângeti, pe vecie, pânã la sfârsitul timpului.Dar el te iubeste! Te iubeste si are nevoie de banii tãi.Mereu are nevoie de bani! E atotputernic, e perfect, atotstiutor si întelept.Cumva, nu se poate descurca cu banii.
Religia ia miliarde de dolari, nu plãteste
taxe si mereu mai are nevoie de încã putin.

Răspuns utilizator avertizat
| EugeNNio a răspuns (pentru SaintOcea):

George Carlin - Religion is bullshit.happy

| thegreatgatsby a răspuns (pentru EugeNNio):

Mi-ai deschis ochii. mersi.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu stiu de ce sunt atat de multe Biserici, pentru ca vad crestini tot mai putini.Dar oare cate birturi si restaurante sunt?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dar oare cate birturi si restaurante sunt?''
laughing laughing Pai, este o mare diferenta, birturile si restauratele nu-s facute din bani publici, birturile si restaurantele (chelnerii si ospatarii) nu impun conduite in societate, birturile si restaurantele nu vand mituri si sperante desarte, birturile si restaurantele se afla la o oarecare distanta impusa prin lege de scoli si spitale, bisericile cam intra cu picioarele peste tot, adica, sunt si-n spitale si-n scoli, la birt dai bani la lautari sa te faca sa te simti bine, la medic dai bani sa te faca bine, la biserica, dai bani la popa sa-si faca vila.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Trist, dar adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Da, e normal. Oamenii muncesc ca sclavii in timpul vietii, ca sa le fie la astia "smecherii" bine, ca lasa maica, tie o sa-ti fie bine dupa ce mori laughing. Singura viata care o ai, stai si-o muncesti pentru altii. Cea mai mare prosteala pe fata. E practic sclavie moderna, esti sclav de bunavoie...

| Bogdanux a răspuns:

Da, suntem o tara cu fundul in sus, asteptand puparea divina...sau un sut in fund.

| shadovv a răspuns:

La spitale merg bolnavii. La scoli merg copiii. La biserica merg oamenii.

Numarul de bolnavi < numarul de copii < numarul de oameni
E doar pura matematica... pacat ca tu vrei sa elaborezi o teorie eretica si demonica dintr o simpla inecuatie matematica...

| aaaaaaaaaaaaa1234 explică:

Parerea mea:
Mai putine scoli = > Lume tot mai proasta
Lumea e tot mai proasta = > biserica profita de ei, le baga in cap fabule despre barbosul ceresc.
Spitale putine = > biserica profita; Face bani pe urma sarmanilor care sunt si prosti si au si vreo bazaconie de boala

| ShowTim3 a răspuns:

laughingDin scoli si spitale nu ies banii de aia ma, din biserici ies banii, pentru burtosul de popa si pentru stat de aia sunt asa, nu vezi? in loc sa construim spitale noi desfiintam.
Si oare pentru ca procentul de prostie in Romania cred ca este de 60% adica, mai bine iti trimiti fiul la biserica sa fie credincios, decat la scoala unde Doamne fereste il trimiti la ora de fizica satanista, sti cum se spune, tehnologia este mana dracului! deci nu lasati copii la ora de info si fizica.

| Kosuchin a răspuns:

Ema, dar nu statul finanteaza birturile si restaurantele, ci patronii proprii.Pe cand la 99% dintre biserici...

| DakotaRoyse a răspuns:

Păi ţara a rămas blocată la ideea că educaţia încă se face prin intermediul Bisericii. Doar că preoţii nu pot învăţa copiii de azi să fie corupţi şi nici nu-i pot trata de nu ştiu ce boli.

| NoChanceForUs a răspuns:

Normal că nu mi se pare normal. Ar trebui să fie pe puțin 42.000 de biserici. Cât mai multe biserici!

| ahileintaiul a răspuns:

Nu, nu este normal, este o davoada a faptului ca suntem inapoiati. Uite si dovada: suntem cei mai credinciosi europeni si totodata printre cei mai prosti:
http://en.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe

| ndc a răspuns:

In Romania, se pare ca da. Cui ii pasa de scoli si spitale? Nu sunt profitabile. Bisericile, in schimb...

| a1doru a răspuns:

E normal sa fie mai multe biserici deoarece, in tara asta, si popii sunt mai multi decat profesorii sau medicii rolling on the floor

| anka89 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=zEb1WrsJyjQ
Uitati aici un link pe care merita sa il vedeti pana la sfarsit, sa va dati seama de ce am raspuns la diferite intrebari si nu am incredere in preoti.La biserica pe care o sa o vedeti merg cei mai bogati oameni din Romania, sa nu mai vorbimde banii pe care ii lasa acolo.Sunt oameni cu probleme,si multe femei si-au lasat familiile si au plecat sa traiasca cu preotul, sa aiba grija de gospodaria lui, ii normal?

| danielcretu1980 a răspuns:

Pai mai mult se moare decat se traieste. are sens.

| devilll a răspuns:

Biserica este ce-a mai profitabila afacere din lume
si ma bucur ca mi-am deschis ochi de ceva vreme in legatura cu credinta sunt ateu si asa voi ramane pana la moarte

| bkb300 a răspuns:

Ar trebui sa reduca putin sa se reduca bisericile la jumatate si pe bani de ele sa construim inca vreo 3.000 scoli si 1.501 spitale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bisericile sunt goale,doar cateva babe, si flamanzii de sambata de pe la pomeni si parastase.iar scolile pline de prosti si de idioti, fiindca se vad rezultatele.da.in ziua de azi e NORMAL lucrul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Logic, vrei sa stii de ce?

- Scolile sunt doar pentru copii
- Spitalele sunt doar bentru cei bolnavi
- Azilele sunt doar pentru batrani

- Bisericile sunt pentru tot neamul romanesc: pentru copii, tineri si batrani, pentru oameni sanatosi si bolnavi, toti la un loc happy

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
scolile, spitalele, azilele sunt ale statului, si sunt pentru toti, toate acestea sunt ale noastre.
Scolile sunt pentru copii, sunt si pentru cei ce au ajuns in spital, si au fost si pentru cei ce sunt batrani.
Spitalele sunt si pentru copii, si pentru batrani
Azilele sunt si pentru batrani, dar si pentru copiii care vor deveni batrani.
Bisericile sunt masini de facut bani pentru popi de pe urma societatii.

| clg a răspuns:

In viata in care traim.trebuie` sa ai incredere doar in tine.in tot ce vezi nu ce auzi.winking