| Miihaelaaa a întrebat:

vreau sa cumpar o masina care este mai ieftina decat pretul ei real. Masina se afla peste hotare, dar este cu numerele noastre(moldovenesti). Vanzatorul doreste ca sa pun o anumita suma de bani prin western union pe contul unui membru al familiei si sa ii trimit dovada ca am bani. Numai cu asa dovada o sa aduca masina de peste hotare. As vrea sa stiu nu este vreo minciuna si ce excrocherii poate sa faca in acest caz. MA
tem sa nu pierd banii?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este desigur o pacaleala. Tu vrei sa il pacalesti (acceptand un pret mai mic decat cel real), dar te vei gasi tu cel pacalit. Fiindca dupa ce primesc banii, vanzatorii si masina lor imaginara vor disparea. Nu da nimanui bani fara un contract semnat la notariat

| Miihaelaaa explică (pentru Brigaela):

Vanzaturul primul vine in Moldova si facem totul legal apoi o sa ii dam banii. Problema consta in aceea, ca ea doreste dovada ca avem bani si nu o sa o pacalim noi pe ea. De aceea ea a spus sa punem pe cont prin western union si sa trimitem o imagime. Ma tem sa nu poata scoate banii din cont cumva.

| Brigaela a răspuns (pentru Miihaelaaa):

Daca ii pui pe contul ei, evident ii va putea scoate. Ideea este sa nu trimiti sau sa dai nici un ban fara sa ai dovada scrisa ca i-ai dat si pentru ce, dovada semnata de cel care ii primeste in fata notarului

Bula
| Bula a răspuns:

Ceri o scrisoare de garantie de la banca ta, din care reiese ca suma necesara cumpararii este disponibilizat de pe contul tau, in favoarea vanzatorului (cu date personale de identificare exacte), pentru un termen limitat (de exemplu 3 luni). Scrisoarea este garantie perfecta din partea ta si o trimiti in loc de sume de "garantie".
El va putea ridica banii la momentul prezentarii actelor de vanzare-cumparare autentificate de un notar.
Daca nu se va prezenta, dupa trecerea termenului stabilit vei putea sa folosesti din nou banii tai.

Scrisoarea de garantie bancara este obisnuita in tranzactii, astfel fiind ambee parti asigurate impotriva inselaciunii.

| alina2k18 a răspuns:

Teapa in 99% din cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Țeapă