| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua, castigurile realizate din pariuri sportive sau alte jocuri de noroc se trec la venituri?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.

| Simpatic a răspuns:

La jocurile de noroc precum pacanelele nu se impoziteaza nimic, cat castigi iti da de acolo din aparat sau din casa, o evaziune crunta, nu stiu de exemplu pentru sume mai mari de 5000 de lei daca e tot asa, dar te asigur ca pana in 5000-6000 de lei nimeni nu plateste nimic la stat.
La biletele de fotbal si sporturi in general sta treaba altfel, pe spate ai o rubrica in care iti treci datele.
Desi din punctul meu de vedere, salile de jocuri de noroc trebuie sa plateasca impozit si nu castigatorul, pentru ca se traieste pe spinarea jucatorului, unul din 10 castiga sa zicem asa, iar daca impozitam castigul nu e corect pentru omul care isi joaca banii de ani de zile si poate castiga si el 1 data la 1 an.
Loteria romana de asemenea impoziteaza castigul, dar acolo nu trebuie sa completezi ulterior vreo declaratie la ANAF ci se opreste din castig impozitul cuvenit catre stat...asa mi se pare mai corect, nu sa stea omul sa completeze declaratii, din castigul x scazi impozitul y si suma totala z i-o oferi castigatorului.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Simpatic):

Asta stiu ca castigurile retrase online se impoziteaza in momentul retragerii, insa acum cateva zile am scos o adeverinta de venit de la ANAF si vad ca in afara de veniturile salariale nu apar alte veniturii, desi pe parcursul ultimul 2-3 ani am avut destul retrageri consistenete.

| ReddY25 a răspuns:

Poate da poate nu

| Yuoia a răspuns:

Da. Orice ban incasat este un venit.

| SingleForOne a răspuns:

Da, vei primi scrisoare acasă dacă se va aude, chiar si pentru 10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă joci la pariuri ( fotbal) te găsește ANAF, la pacanele nu cred, dar păcănelele te pot distruge, eu de abia m-am lăsat de ele de câteva zile, așa dependenta de periculoasă nu am mai întâlnit

Răspuns utilizator avertizat