| Frank51 a întrebat:

Intrebarea este pentru userii cu politica(in special ioandelasal laughing), dacă am contract pe perioada de 2 luni in Germania și plătesc impozitul acolo si totul e în regulă, imi apare in Romania ca am produs venit? Fac puțini bani și as avea nevoie de bursa sociala pe care o pot face daca nu apar cu venituri(deși sunt mici afecteaza). Anul trecut am fost aprox 28 de zile și am avut 1300$ produși, la anaf nu apar cu acele venituri, totuși mi-a fost teamă să fac bursa.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii:
1.Esti angajat direct la o firma germana - nu-ti apar veniturile in Romania dar ai putea fi prins cu declaratie falsa cand depui cererea pentru bursa sociala.
2.Lucrezi in Germania ca angajat al unei firme romanesti, atunci iti apar veniturile in Romania.
P.S.Ce-i de ras cand pomenesti de mine? Si nu-mi stie corect numele de utilizator?

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Nu e nimic de ras, doar amuzant faptul că zic anticipat cine se pricepe la domeniu. Nu se scrie Ioandelasal? Am scris gresit vreo literă?

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Încă o intrebare. Angajatorul neamț poate să angajeze pe cineva part time daca acesta nu are încă cele 6 luni lucrate full time la el? Pe net scrie că e obligatoriu cele 6 luni full time abia apoi part time dar nu pare logic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

Ai scris cu litera initiala mica, acum ai scris corect.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

Nu stiu legea germana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As avea nevoie de bursa sociala pe care o pot face
Cum adică să o faci?

| Frank51 explică (pentru sadrian46):

La facultate se oferă bursa sociala, în caz de nu ai venit peste 1200 lei per persoana din familie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

Bursa se o oferă, dar nu o faci tu.