| Ana1687 a întrebat:

Bună ziua, vreau sa fac o succesiune de teren + o casa și vreau sa ma duc la un notar sa îmi spună cât costa și ce acte sa aduc. Aveți idee dacă îmi mai trebuie ceva, iafara de cadastru, pentru evaluare și dacă trebuie sa plătesc ceva doar sa imi zica cat costa si ce acte sa aduc?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind te duci si intrebi nu platesti nimic, doamna notar iti va spune cit te va costa si te va programa sa i duci toata documentatia cadastru actele casei si terenului, ea le va studia si in maxim 10 zile te cheama sa faci succesiunea.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La notar, ai nevoie de:
- Certificatul de deces (in original sau copie legalizata)
- Sa dai lista tuturor mostenitorilor, cu posibilitatile lor de contact (adresa, telefon, etc.)
- Datele de Carte Funciara /cadastru /topo ale imobilelor si terenurilor ale caror proprietar a fost defunctul
- Lista bunurilor de valoare + conturile bancare + alte surse de venit + eventualele datorii /popriri ramase.

ATENTIE!
Timp de 2 ani dupa deces NU trebuie sa platesti statului taxa de mostenire, daca se face succesiunea in acest termen.
Taxele notariale vor trebui platite oricum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O succesiune poate costa si 2000 de lei nu sunt ieftine taxele notariale sau scumpit foarte mult din ianuarie 2024, iar la succesiune trebuie sa participe toti mostenitorii nu numai tu, acea casa si teren se impart in mod egal, nu iei tu toti banii, se impart la citi frati ai, la parinti daca mai traiesc, si de multe ori dupa succesiune nu mostenesti cine stie ce, ca din suma aia trebuie sa imparti cu restul care au dreptul si mai este ceva odata cu acceptarea mostenirii daca parintii au avut datorii ne achitate te obligi sa le platesti tu.

| Ana1687 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună, știu aceste aspecte, dar totuși iti mulțumesc! Eu întrebam dacă trebuie sa plătesc o taxa când ma duc sa intreb de acte și preț, in afara de procentul pe care și-l ia notarul la plata succesiunii propriu zise. happy

| Ana1687 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles, îți mulțumesc mult! Zi frumoasa în continuare!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ana1687):

Cind te duci si intrebi nu platesti nimic, doamna notar iti va spune cit te va costa si te va programa sa i duci toata documentatia cadastru actele casei si terenului, ea le va studia si in maxim 10 zile te cheama sa faci succesiunea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, mult succes cu succesiunea, ce varsta ai? O zi superbă, weekend placut!

| Ana1687 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună, cu placere. Am 20 de ani. Zi frumoasa și ție. happy