| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua,

Vreau sa fac un denunt pentru evaziune fiscala ( inchiriere fara contract a unui spatiu pentru o perioada lunga de timp ) si vreau sa stiu daca am destule dovezi.

Am facturi mai vechi de la utilitati ( cele recente fiind la proprietar ), citatii de la politie, instintari judiciare, solutii de la procuratura pe numele meu primite la acea adresa, acte prin care se dovedeste ca mi s-au livrat produse prin curier la acea adresa, facturi fiscale emise pe numele, iar adresa fiind tot aceeasi.

Am destule dovezi?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pana-ti fac instantele dreptate se lanseaza Windows 12.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt destule dovezi.
Totusi, dupa atata timp cat ai stat acolo, de ce vrei sa faci acum denunt?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu puteam sa fac denunt in timp ce eram acolo. Gandeste-te un pic ca ma scotea afara daca faceam asta in timp ce eram acolo. Si in al doilea rand a fost nesimtit. S-a comportat urat, m-a jignit, umilit si adevarata fata sa si-o arate dupa 4 ani jumatate. Daca era om, eram si eu om. Este caine? Si eu sunt caine. Am si eu mandria mea. Nu mi-o calca nimeni in picioare si ar trebui ca toti cei care stau cu chirii fara contract si patesc ca mine ( sa fie scosi in strada si umiliti ), sa stranga dovezi si la
o adica sa mearga la politie. Evaziunea fiscala este infractiune.

| ZEU93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. poate fi platitor de impozit si in lipsa contractului dar iti zic eu sigur ca nu e, altfel nu avea nimic impotriva contractului, chiar ar fi fost spre binele lui un contract ( in caz ca stricai ceva in casa, tu plateai), singurul avantaj al lipsei contractului este lipsa impozitului. Anunta organele competente si se vor ocupa ei cu siguranta, ANAF-ul e receptiv la orice sesizare.

| ZEU93 a răspuns:

Ti-am mai raspuns la aceasta intrebare o data, da ai destule dovezi.

| anonim_4396 explică (pentru ZEU93):

Da, asa este. dar intre timp am gasit mai multe dovezi, am sters intrebarea anterioara si am reformulat. Vreau sa stiu sigur ca este bine ceea ce fac. Daca nu te superi, mai am o intrebare care ma macina de ceva timp. Azi noapte am tot cautat pe internet informatii despre evaziunea fiscala, chirii si contracte etc. Eu nu am studii in domeniu si de aceea am facut asta. Dar am stiut de la inceput ca proprietarul face evaziune. M-a tot amanat si am acceptat sa stau acolo pentru ca oricum nu aveam unde sa merg. Nu putean sa fac denunt in timp ce eram acolo.

Am gasit pe internet ca proprietarul care inchiriaza se poate inregistra ca platitor de taxe chiar si in lipsa contractului. Este adevarat? Eu stiu ca numai cu un contract scris se poate inregistra la fisc ca platitor de taxe.

| addyC a răspuns:

Mergeti si faceti denuntul si vor hotari organele in drept daca sunt suficiente dovezile sau nu.