| dionelah a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu un raspuns.Iau pensie de urmas, sunt eleva la postliceala anul 2 si vreau sa renunt acum pentru ca nu am mai putut merge la cursuri si vreau sa.mi retrag dosarul. Intrebarea mea este : Trebuie sa dau banii inapoi celor de la Casa de Pensii daca n.am continuat cursurile pana la sfarsitul anului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
  (2) În situaţia copilului, beneficiar al unei pensii de urmaş, în condiţiile prevăzute la art. 84 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs."
Te sfatuiesc sa nu te retragi acum, fiindca nu vei mai indeplini conditiile de acordare a pensiei de urmas.
Ramai la scoala pana la terminarea cursurilor si vei beneficia de pensie de urmas pana in luna septembrie inclusiv si, daca continui studiile, vei beneficia de pensie in continuare.