| Mazzenine a întrebat:

Bunaziua! Sunt in somaj si iau indemnizatie, in acelasi timp fac si niste cursuri de bucatar. Vreau sa stiu daca renunt la aceste cursuri, va trebui platesc cursurile?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca renunti la cursuri nu vei mai primi indemnizatie de somaj.

| RAY a răspuns:

Nu,sunt gratis, daca sunt prin ANOFM

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.avocatnet.ro/......-timp.html
Studiile necesare în vederea participării la unul din cursurile de formare profesională sunt: studii superioare pentru cursul de expert achiziții publice, școală profesională de profil tehnic pentru cursul de sudor; studii minime obligatorii pentru cursurile de : manichiurist-pedichiurist, barman, brutar, ospătar, montator pereți și plafoane din ghips-carton și infirmieră.

Durata cursurilor este de 3 luni pentru cursurile de barman, brutar si expert achiziții publice; 6 luni pentru cursurile de manichiurist-pedichiurist, ospătar, bucatar, montator pereți și plafoane din ghips-carton, sudor și infirmieră.

Aceste cursuri sunt organizate, în mod gratuit, pentru persoanele în căutarea unui loc de muncă, înregistrate la Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă Braşov (şomeri indemnizaţi şi neindemnizaţi).

Documentele necesare inscrierii la un program de formare profesionala sunt următoarele:

actul de identitate, în original şi copie;
certificat de naştere, în original şi copie;
actele de studii eliberate în condiţiile legii, în original şi copie;
actul medical din care să rezulte starea sănătăţii persoanei şi faptul că aceasta este aptă din punct de vedere medical pentru exercitarea meseriei în care doreşte să se califice
cerere de înscriere la programul de formare profesională şi angajament;
recomandare din partea biroului de informare şi consiliere privind cariera sau a serviciului de mediere, din cadrul agenţiei.

http://newsbv.ro/2016/08/04/cursuri-gratuite-ajofm-someri/

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutghn a răspuns:

Doar acele cursuri care le-ai practicat.