| brokxy a întrebat:

Daca renunt la facultate cum fac? Merg la secretariat si spun ca vreau sa renunt? Trebuie sa platesc oare ceva taxa? Nu stiu cum sa scriu fara sa plang sau sa ma enervez. Dar din cauza familiei mele care injura, nu am camera privata, imi intrerup cursurile, ma cheama de la cursuri sa fac altceva Fac galagie.Toate cursurile le fac online si nu se mai poate.

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Suna la secretariat. Probil se incepe cu o cerere iar pe baza ei o sa-ti dea o hartie cu care trebuie sa te plimbi pe le seviciul social (sa iti semneze ca n-ai datorii la camin), la biblioteca (sa iti semneze ca nu ai carti nerestituite) si probabil la casierie (sa semneze ca n-ai datorii catre universitate). Dupa ce le ai pe astea se anuleaza contractu de studii si aia e, esti libera.

Daca ai sau nu datorii la universitate tu ar trebui sa stii.

| mihai69 a răspuns:

Mai bine faci o cerere de întrerupere.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si asta este un motiv pentru a renunta la facultate? Ce ai de gand sa faci dupa?

| brokxy explică (pentru DoarBogdan):

Vreau sa ma duc la anul in alt oras la o facultate departe la camin sper...Pacat ca nu m-am dus anul asta. Oricum nu stiam de la inceput ca va fi online credeam ca am sa merg la cursuri fizic.Eu am incercat sa le explic frumos de 100 de ori sa ma lase singura sa nu mai faca galagie sa nu injure sa nu imi mai vina in camera in fiecare dimineata. Ma streseaza 24/24

| DoarBogdan a răspuns (pentru brokxy):

Inteleg asta, problemele parintilor nu ar trebui sa fie vazute ce copii, ai mei m-au terorizat cu asta cand eram mic. Dar a trecut acea perioada.

Legat de camin, si acolo... poate o sa fie diferite, pentru ca nu se stie ca poti sa stai la camin, cu pandemia. Doar daca lucrezi.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde daca esti la taxa sau la buget. Se face cerere de retragere a dosaralui, probabil e model pe site-ul facultatii. Pacat ca nu iti permit posibilitatile sa fi mers in chirie, unde aveai liniste.

| Frank51 a răspuns:

Faci cerere pentru cazare in camin, se mai elibereaza unele locuri(unii studenti nu platesc si sunt dati afara, altii se lasa de facultate, altii isi gasesc chirie). In maxim 2 saptamani esti cazata.

| ancaval a răspuns:

Sună la facultate și te îndrumă ei.
Păcat că renunți!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu ai tai ca ai nevoie sa fii singura cat stai la cursuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa pierzi anul doar pentru atata lucru?

Atata timp cat iti place facultatea si faci fata la examene nu vad de ce ai renunta. Mai bine iti cauti un job in alt oras (ca sa ai un pretext sa te muti singura) si aia e.
La ce facultate esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu renunța. O sa ți para rău. Asta nu e chiar un motiv. Renunța doar dacă o sa ai multe restante ai chiar nu te poți descurca. Dar acum e de-abia Octombrie. Mai așteaptă pana in Februarie măcar.

| HushMarmuz a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de intreruperea cursurilor insa daca renunti acum s-a terminat. Vreau sa spun ca daca renunti vei ajunge cel mai probabil ca ei. Stiu ca e lipsa de respect dar daca parintii tai sunt macar putin coerenti te sfatuiesc sa vorbesti cu ei si sa le spui ca vrei sa termini facultatea pentru un viitor bun. Daca nu pui piciorul in prag acum vei regreta mai tarziu. Crede-ma. Daca cumva esti abuzata acasa sau amenintata cu bataia ar trebui sa contactezi autoritatile deoarece nu e ok sa stai cu astfel de parinti. Ai putea sa rogi un prieten/prietena sa te lase sa stai acasa la ea cat timp inveti pentru cursuri sau macar in curte unde ai putina liniste. Trebuie sa elimini mediul rau in care stai. Asta e solutia.