| Adelina1994 a întrebat:

Bunica mea are 3 copii (tata si doua fiice), ea`are un handicap de grad 1 cu drept de insotitor ( eu sunt insotitorul) si vrea sa treaca apartamentul ei pe numele meu si sa fiu proprietar cu drepturi deplinde dupa deces...pot contesta cele doua fiice ale sale, sa ma dea in judecata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot contesta dar numai in limita rezervei succesorale.
Daca bunicul tau nu mai traieste si in afara de tatal tau si matusile tale nu mai sunt alti descendenti de gr.I (copii) si tatal tau nu are pretentii la mostenire, atunci rezerva succesorala este de 1/6 din masa succesorala pentru fiecare mostenitor. In acest caz matusile impreuna ar avea dreptul legal la 2/6 din masa succesorala si, daca nu exista alte bunuri pe langa apartament, ar trebui sa le platesti o sulta de 2/6 din valoarea apartamentului.
Totusi, daca tu o ingrijesti, ar putea sa-ti dea apartamentul in baza unui contract de intretinere si ar fi cu mult mai greu de desfiintat in instanta.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Orice act de mostenitor poate fi contestat.In cazul tau, solicita la incheierea actului semnatura celor doua fiice.

| Adelina1994 explică (pentru anonim_4396):

Nu am sa primesc asta niciodata, multumesc pentru lamurire