| anonim_4396 a întrebat:

Insotitorul pentru cei cu grad de handicap grav are voie sa fie angajat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Daca pretinzi ca stai acasa si ingrijesti de cel cu handicap grav, ca sa-i iei banii statului, cum justifici serviciul?
Ori una, ori alta.
Vrei la servici, ia-ti servici dar lasa ajutorul banesc aluia care se ocupa 24 de ore pe zi, de persoana cu handicap.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El este angajat deja, el nu mai are timp să facă și altceva dacă își face corect ți cinstit meseria.

| Donsavas a răspuns:

Este deja angajat si plătit de stat. Nu are voie să neglijeze persoana handicapata. Este obligația lui sa lucreze pentru acesta cata vreme si a luat angajamentul.

| Paula2018 a răspuns:

Nu am inteles eu, dar am rezolvat. Era vorba de indemnizatie, ce persoana se trece. Beneficiarul sau altcineva. Multumesc oricum.

| romeo78 a răspuns (pentru Paula2018):

Dar, cel care este angajat ca însoțitor, poate avea și part time, în funcție de gravitatea handicapului, o a doua slujbă. Maxim 4 ore sau dacă se pricepe cu calculatorul, servici de acasă.