| visulmeu a întrebat:

-Am dat de o problema destul de serioasa, sunt cu o fata de aproape doi ani de zile si dintr-o data, imi spune bunica mea ca am fii varu cu ea, verii primari. Mai exact: Bunica ei cu bunicul meu sunt verisori in gradul a-2-a, tatal ei cu mama mea, sunt in gradul a-3-a, iar noi suntem in gradul a-4-a, deci putem fii impreuna? Putem sa ne casatorim? Putem avea copii?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Casatoria este interzisa intre rude de sange pana la gradul 4 inclusiv. Greseala pe care o faci e explicata aici: http://legeaz.net/dictionar-juridic/gradele-de-rudenie

E foarte probabil ca toti europenii albi sa fie descendentii de sange ai lui Carol cel Mare.

| danay72 a răspuns:

Nu e ca nu va puteți căsători, ci problema e ca sa nu aibă copii malformații din cauza ca sunteți rude, aici ma refer la gene. Cel mai bine întreabă un doctor dacă ar afecta în vreun fel dacă ați avea copii.

| doctorandus a răspuns (pentru danay72):

Conform biologilor este foarte probabil ca toti europenii albi de azi sa fie rude de sange cu Carol cel Mare. Deci un anume grad de rudenie exista intre oricare doi romani albi. Chestie de calculat arborii genealogici si de cate persoane ar fi fost nevoie ca sa nu fie rude intre ei. Pur si simplu pe Pamant nu au existat suficienti oameni pentru asta, asa ca s-au reprodus rude indepartate cu rude indepartate.

| danay72 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu la acest lucru ma refer. Toți suntem rude, doar ne tragem din Adam, ci la faptul de a nu apărea malformații genetice, deoarece sunt rude apropiate.

| Holiday a răspuns:

Nu vad ce legatura are subiectul cu religia, dar oricum, din punct de vedere legal, singurul care conteaza, poti avea o legatura cu fata respectiva. Sunteti rude mult prea indepartate pentru a exista vreo problema de orice natura.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ajungi pe la gradul 7 de rudenie o sa descoperi ca de fapt fiecare om de pe planeta asta e inrudita intr-un fel sau altul cu orice alt om. Asa ca daca voi nu sunteti de gradul 1, adica parintii vostri sa fie frati, nu e nicio problema. Cat despre partea legala, cu atat mai putin.
La oras mai greu, dar la sate, absolut toata lumea e inrudita cu toata lumea la un moment dat, asa ca daca mergi pe principiul asta toti ar trebui sa se casatoreasca cu oameni din alte sate (lucru care nu se intampla).
Verii primari sunt de grad 1, adica parintii lor sunt frati. Orice alt tip de veri, de la gradul 2 in sus se pot casatori fara nicio problema. (sau in cazul vostru, sa fie impreuna).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Bunica ta a cam imbatranit si nu mai stie ce sa zica.
Doar daca erati veri primari ar fi fost probleme.

http://www.crestinortodox.ro/......70854.html

| VelaJohnny a răspuns:

Nu zic ce sa faci sau sa nu faci, vreau sa iti arat ce spune Biblia despre acest subiect. E decizia ta si nu vreau sa fiu responsabil in nici o masura de ea.

Biblia nu spune ca intre veri e pacat casatoria, insa ia in considerare urmatorul aspect, copii vostri au sanse (mici, daca erati veri primari erau mai ridicate) sa se nasca cu anomalii congenitare. Biblia spune despre casatoria dintre Isaac, fiul lui Avraam, si Rebeca, fiica lui Betuel, Betuel fiind fiul Milcăi si al lui Nahor. Nahor si Avraam erau frati.

Geneza 11:26 „Când Terah avea şaptezeci de ani, i s-au născut Avram, Nahor şi Haran."

Geneza 24:15 „Nici nu terminase el bine de vorbit, şi iată că venea Rebeca, fiica lui Betuel, fiul Milcăi, soţia lui Nahor"

Isaac cu Betuel erau veri primari, asta insemnand ca Rebeca era nepoata lui Isaac. In fine, tu decizi. Ia in calcul mai multe detalii, e o decizie foarte importanta, si v-a poate afecta si reputatia voastra in societate. Eu is neutru.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

" vreau sa iti arat ce spune Biblia despre acest subiect."

Ai uitat sa spui ca tot Biblia spune ca fii lui Adam si ai Evei si-au tras-o intre ei, poate chiar cu Adam si Eva, cu fii si ficele lor, etc. Cu altcineva n-aveau cu cine. De asemenea nepotii lui Noe si-au tras-o si ei intre ei.
In concluzie nu te poti lua dupa ce scrie acolo.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

In perioada de inceput a omenirii, cand oamenii erau putini, casatoria intre frati si surori nu au fost incest. Relatiile intime intre rude apropiate au fost interzise explicit in anul 1513 i.e.n in Legea lui Moise (Leviticul 18:9, 17, 24). In concluzie, nu ai studiat subiectul, nu ai studiat deloc subiectul asta, sau Biblia, dar esti plin de incredere ca nu e demna de incredere. Apoi, daca a pus intrebarea la categoria religie, i-am raspuns si religios la ea. Eu zic sa lasi ignoranta, si sa studiezi obiectiv Bibliawinking.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

La inceput, cum zici tu, nu a fost incest ca sa aiba justificare povestea cu Adam si Eva sau aia cu Noe. Si "la inceput" si mai tarziu in istoria omului si nu numai urmasii rezultati din rude de sange de gradul I-III au avut aceleasi sanse sa fie "defecti". Nu s-a schimbat nimic la 1513 i.e.n.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Nimic? Esti asa ferm convins? Boala si moartea stii a ce sunt rezultatul? A imperfectiunii mostenite de la Adam si Eva. Cu cat a trecut mai mult timp de la Adam si Eva, cu atat lucrurile s-au agravat. Gandeste-te un pic si cerceteaza lucrurile, si spune-mi daca ma insel sau am dreptate, dar nu acum, fa cercetari. Cu trecerea timpului nu au aparut tot mai multe boli? Lucrurile au evoluat si evolueaza, in prezent intr-un ritm foarte alert, stiinta folosita in mod gresit accelerand lucrurile. Acum 3500 de ani, legea aceea a fost data pentru protectie. Iti scapa din vedere multe aspecte, din lipsa de cercetare, dar din mandrie ca stii totul. Niste frati perfecti, daca ar fi sa se casatoreasca, nu ar avea cum sa dea nastere la un urmas cu vreun defect. Documenteaza-te inainte, si dupa linistit vorbeste. Mai mult nu am de sa discut, nu stapanesti ceea ce sustii. Dupa rationamentul tau, nu au aparut mai multe boli in timp si alte defecte, de la inceput oamenii sufereau de cancer spre exemplu, ebola, SIDA, lupus etc.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Orice rationament inceput cu "Adam si Eva" e sortit esecului. Adam si Eva exista doar in povestea voastra, iar orice legam de asta nu are nici o logica. Mai simplu, astia doi, nu au existat. Si bineinteles nici "fratii perfecti" de care zici, asa ca despre ce naiba vorbim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti departe, de gradu unu si tot merge dar de gradu patru nici nu mai sunteti rude.

| Cliar a răspuns:

Nu conteaza atat de tare, conteaza ce simtiti voi doi, cunosc un baiat care este in relatie cu verisoara lui de gradul 1 mai bine de 5 ani si inca le merge bine. Stiu ca pare greu de crezut si dubios, posibil sa crezi ca sunt troll, dar nope, chiar asa e. Deci cum am spus si mai sus, conteaza ce simtiti