| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Poti incheia un contract vanzare-cumparare a unui imobil fara documentele de proprietate in original?
Sa zicem ca ti-au fost furate, insa, reusesti sa faci rost de o copie legalizata dupa titlul de proprietate, actul anterior de vanzare-cumparare al imobilului, cat si autorizatia de constructie a casei, (ca proprietar) poti sa inchei un contract de vanzare-cumparare la notar/ sa vinzi imobilul folosindu-te doar de copii legalizate?
Am tot cautat pe google si nu gasesc nimic legat de asta...

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie si actele originale. Copiile raman la dosar.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru darrio2007):

Deci copiile legalizate nu pot fi substitut pentru cele originale?

| darrio2007 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pot fi dar trebuie confruntate cu originalul, daca corespund datele.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă notarul acceptă, dar nu cred că acceptă pe bază de copii, fără actele originale.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru sadrian46):

Inteleg, dar cum poti obtine un alt original? Ma gandesc ca au existat cel mult doua exemplare, cer furat si cel detinut de institutiile care le-au eliberat, insa nu cred ca ti-ar da ei originalul lor...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Obtii un duplicat. Toate actele intocmite de notar se pastreaza intr-un exemplar intr-o arhiva, pe baza carora se pot elibera duplicate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Copiile legalizate dupa acte au ristrictii in folosirea lor. In nici un caz nu le poti folosi la tranzactionarea bunurilor.
Conform legii, dupa copiile legalizate nu se pot face copii nici simple, nici legalizate.
Daca un act legal se pierde se face reconstituirea lui.