| Alinaoprea19 a întrebat:

Ca și minor pot face rost de procura pentru a pleca din țară cu un părinte chiar daca tatăl este plecat în afara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pleci cu un parinte ai nevoie de declaratia notariala (nu procura, este cu totul altceva) celuilalt parinte, in cazul tau pleci cu mama si ai nevoie de declaratia tatalui.
Tatal tau poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ca minor poți obține o procură pentru a călători în străinătate cu un părinte, chiar dacă tatăl este plecat în afara țării.
Ar fi bine să consulți un avocat sau să te informezi în legătură cu cerințele specifice și procedurile legale pentru a obține o procură validă în situația ta.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e procura, e "declaratie" si nu e nevoie de niciun avocat pentru intocmirea ei. Mai ales ca e vorba de celalalt parinte ca insotitor se poate elibera pentru orice tara si pe termen de maxim 3 ani. Adica nu trebuie reinnoita de fiecare data cand iese din tara.