| HkZ a întrebat:

Cand a fost adoptata Constitutia Romaniei?

5 răspunsuri:
| myrazvy a răspuns:

Ultima costitutie a fost adoptata in 1991 cu modificari in mandatul Iliescu in anul 2003.

| madalina_8123 a răspuns:

Constitutia din 1991 a fost revizuita in 2003, deci in 2003 nu am adoptat o noua constitutie, ci e cea veche cu modificari. Din cate am auzit, urmeaza o noua revizuire.

| stelianr a răspuns:

Prima, in 1866 promulgata de Carol I.

| death a răspuns:

Ultima variantă a Constituţiei este din 2003. Conţine o serie de revizuiri, printre care şi eliminarea obligativităţii stagiului militar.

| ♥кŧà ŧέ łüьέšŧέ♥ a răspuns:

Pe 1 iulie 1866 a fost adoptată prima Constituţie a României. Dupa extinderea teritoriului naţional în 1918, o nouă constituţie a fost aprobată pe 29 martie 1923. În perioada comunistă Constituţia a fost modificată în 1948, 1952 şi 1965. După Revoluţia din 1989, o nouă Constituţie a fost adoptată în 1991.