| Aldutssss31 a întrebat:

Daca o minora in varsta de 17 ani si cateva luni ramane însărcinată cu un bărbat de aproape 26, ea împreună cu el si copilul se muta in casa mamei lui in alt oras iar aceasta o da afara pe mama copilului iar ea nu are niciun bun pe numele ei si nu este primita de părinți cu copil, poate fi chemată in judecata pentru pensie alimentara? La momentul nasterii avea 18 ani iar la momentul conceptiei 17 si 5 luni.

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând, mulți judecători, consideră că după ce s-a îndeplinit vârsta de 17 ani, e foarte dificil de a mai încadra persoana la minori, deoarece se consideră că are suficient discernământ.
Referitor la faptul că a rămas la 17 ani și jumătate aproape, nu are nici o relevanță.
De asemenea, la orice despărțire, de obicei se acordă timp de împăcare și recomandarea de a merge la o consiliere psihologică.
Dar, ținând cont că soacra este cea care a forțat aceasta, se poate ajunge la împăcare, dacă băiatul vrea.
De fapt, nu diferența dintre cei doi e problema, ci faptul că el la aproape 30 de ani, este încă copil și sub fusta mamei, nu are personalitate.
De obicei, un sugar, nu este despărțit de mamă. Deci există post ca, copilul să fie dat mamei.
Referitor la părinții fetei, se arată incultura și inumanitatea acestora. A acuza doar fata, arată și un misoginism. O caracteristică românească.
Orice se în, fata este devină, băiatul e sfânt.
Ambii au aceeași vină, iar el la vârsta pe care o are, poate fi acuzat de șantaj emoțional și interes ascuns. Pur și simplu, el vroia un copil și până la această fată nu a găsit fraiera necesară pentru a avea copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti sa-l dai in judecata pentru a lua de la el pensie alimentara pentru copil. Probabil va dura ceva vreme pana se va face test de paternitate, ca sa se traga de timp, daca el nu si-a declarat deja copilul ca fiind al lui.
Intre timp, pentru ca tu esti majora, este problema ta unde locuiesti cu copilasul si cum te intretii.
Parintii tai nu au nici o obligatie fata de tine sau copilasul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că poate fi chemată pentru pensie alimentară. De la 16 ani răspundem penal pentru greșelile noastre.

| Aldutssss31 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca asta se aplica daca este abandon.Dar in cazul asta ce putea face? sa stea cu copilul pe strada?

| Wr3nch a răspuns (pentru Aldutssss31):

Pai daca copilul e a ea el trebuie sa plateasca. Nu prea e clara intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Scuze.
Nu prea e clară întrebarea.
La cine e copilul? Care e cauza divorțului? Oferă mai multe detalii ca să te putem ajuta.

| Aldutssss31 explică (pentru Wr3nch):

Copilul a ramas la el pentru ca părinții ei nu au acceptat copilul, iar mama baiatului a dat o afara pe mama bebelusului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Si ei au divortat?
Care a fost motivul? Sau de ce a dat-o afara?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

E cam clar ca nu au fost casatoritilaughing El a prostit o tinerica si pentru ca in Romania prezervativele si anticonceptionalele is ceva mitic s-a intamplat ce s-a intamplat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ok greseala mea..nu e clar deloc, sincerwinking
unde sta fata? are vreun venit?
daca nu au fost casatoriti si cu atat mai mult ea nu are niciun venit nu au cum sa o oblige la pensie alimentara

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Ahh, acum am vazut ce ai scris, copilasul este tinut de tata, iar mama copilasului a fost alungata.
Pai, cum si-a asternut, asa doarme!
A decis sa plece de la parinti, probabil impotriva vointei lor si acum nu se poate intoarce acolo. cum este deja majora, vaccinata si capabil sa se intertina, poate sa-si caute de munca si chirie si sa se intretina singura, ca nu are cine sa o intretina, nici legal si nici prieteneste.