| fulgerul a întrebat:

Cand o persoana deschide succesiunea iar in cererea de chemare in judecata face omisiuni voite tocmai pentru a prejudicia interesele mostenitorului,vorbesc aici de un imobil, terenuri intravilane si extravilane, ce risca acea persoana? Daca cel ce se considera prejudiciat si face plangere la parchet ce masuri efect ar avea? Primul termen pentru succesiune este in decembrie.Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca exista mostenitori succesiunea poate fi deschisa numai de catre unul dintre ei. Daca acesta a facut o cerere la judecatorie(desi dupa parerea mea este o prostie din toate punctele de vedere - timp, bani cheltuiti aiurea, ura, etc) are calitatea de reclamant si ceilalti mostenitori de parati. Toti mostenitorii vor fi citati si paratii vor putea face intampinare, in care vor arata toate bunurile ce compun masa succesorala, tocmai fiindca au fost omise de reclamant. Se vor administra probe privind compunerea masei succesorale si valoarea acesteia, inclusiv experize tehnice si instanta va atribui masa succesorala conform cotelor legale. Este o cauza civila, care se va judeca si nu are rost sa se faca plangere penala, omisiunea reclamantului nu constituie infractiune. Numai bine!