| alessia5158 a întrebat:

TPU! Dupa cat timp de la deschiderea succesiunii, mostenitorii unor terenuri agricole extravilane trebuie sa plateasca impozit pentru respectiva suprafata? In speta, mama, ca vaduva de veteran de razboi, a fost scutita de acest impozit. Eu, va trebui sa platesc! Dar, dupa cat timp de la succesiune( sau de la deces? ). Nu am nr./data actului normativ care se refera la acest aspect pentru a ma documenta!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe teren este reglementat de Codul fiscal(L.nr.571/2003, cu md.si compl. ulterioare) art. 258, la categoria impozite locale. La deschiderea succesiunii mostenitorii vor trebui sa prezinte notarului public un certificat fiscal din care sa rezulte ca sunt la zi cu plata impozitelor, astfel ca de la data decesului mamei tale va trebui sa achitati acest impozit, astfel nu o sa primiti certificatul fiscal si nu se va putea face procedura succesorala. Dupa primirea certificatului de mostenitor va trebui sa platesti tu impozitul pe teren. Poti sa te uiti in Codul fiscal la articolul indicat, vezi doar sa fie actualizat la zi. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

An de an : se plateste in luna martie, cel tarziu in luna septembrie.

| Miriapod007 a răspuns:

Da normal