| z0r3Ns3n a întrebat:

Cand se fac alegeri prezidentiale? Pe cine votati? De ce?

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noiembrie si-l votez pe Ioan Ghise. Imi pare cel mai cinstit si cu o gandire logica.

| Duucu a răspuns:

Votez cu ACL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victor Ponta pentru ca m-am saturat de cretinul ala de basescu si toti pmp-istii lui.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca Ponta poate face mai multe decat actualul presedinte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Nu cred ca poate face mai multe decat actualul presedinte, dar mai rau decat cu basescu nu se poate trai.De fapt, daca stau sa ma gandesc, a facut locuri de munca pana acum. Oricum, daca vine ACL la putere o sa vina basescu premier si ne ducem dracu iar. Oricum PDL de cand a existat nu a stiut decat sa fure voturi.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici de ponta ca a facut locuri de munca? Ceva e ciudat aici...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Zi-mi tu mie ce a facut ACL mai mult decat Ponta, de tot vrei sa ii votezi. Crede-ma ca si eu eram liberal, dar cacarau a dizolvat USL si dupa i-au dat cu sutul aia din PNL, si acum a venit Iohannis (care e tatal hotilor).

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost prin Sibiu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Da, si ce e acolo? Cladiri frumusele, dar in rest plin de nemti! Daca vine la putere Iohannis o sa ne facem o tara de nemti (daca nu ne vinde pana atunci lor)! Si nu ca nemtii au ceva, dar totusi avem si noi o cultura, un patrimoniu, nu poate sa vina oricine sa ne strice tot ce am cladit in foarte mult timp! Si in plus, trebuie sa invatam si limba lor, si eu nu sunt dispus pentru ca suna cel putin oribil.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Duucu):

Nu exista partide de dreapta si partide de stanga in Romania, toate se trag din acelasi FSN. Sunt aceeasi comunisti cu alte nume. Sa crezi ca s-a schimbat ceva odata cu denumirea e ca si cum ai crede ca un ucigas in serie se poate transforma in aparator al linistii si ordinei publice.
Eu de exemplu nu ma duc la vot din 2 motive :
- indiferent cu cine as vota, tot aia e...
- avand in vedere ca tot aia e, am alte lucruri mai bune si mai constructive de facut cu timpul meu.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti respect parerea, cred ca nu ar trebui sa discutam prea mult pe subiectul asta. Fiecare se va duce la vot si va pune stampila unde vrea. E prea penibil sa ne contrazicem pe plan politic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Asa e, aici iti dau dreptate. Eu doar i-am raspuns omului la intrebare ( si tie dupa)

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu ai macar drept de vot? E o naivitate in declaratiile tale care imi lasa impresia ca inca nu ai ajuns in clasa 12.

Inteleg ca il simpatizezi pe Victor Ponta si prin urmare cauti sa iti explici logic de ce nu vrei sa ii votezi pe ceilalti. Dar argumentele ar trebui sa fie macar realiste, nu bazaconii de teatru televizat. Sa spui ca nu il votezi pe Jonannis pe motiv ca va germaniza tara (lucru, care in cel putin in privinta spiritului civic, nu ar fi deloc rau) denota fie un paranoism alarmant, fie un pretext ridicol, inventat in graba de cineva care nu e la curent cu realitatea cotidiana. Spune si tu ca e implicat in scandale de coruptie din Sibiu, ca a intermediat vanzari de copii, ca e mutalau, ca nu stapaneste limba romana etc. Eu, de exemplu, nu il votez pe Victor Ponta pe motiv ca e plagiator, ca, desi tanar, e deja invartosat in coruptie, minciuna si demagogie, ca in 2 si jumatate de cand e la guvernamant nu a reusit sa faca investitii nationale care sa propulseze economia (dimpotriva, a bagat-o in recesiune), ca legifereaza totalitar in sprijinul partidului etc. Oare cata credibilitate as avea daca as spune ca eu nu il votez pe Ponta deoarece ma tem sa nu albanizeze tara, date fiind originile sale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Si ce daca nu am drept de vot, inseamna ca sunt tampit sau nu pot sa ma documentez? Eu nu fac parte din majoritatea copiilor care ies afara si se joaca, eu petrec mult timp in fata pc-ului (si nu de a ma juca cel mai mult timp). Ce-i drept da, argumentele tale sunt bune, dar nu imi zici mie ca spun naivitati doar pentru ca nu am zis argumentele tale. Si apropo, zi-i tu unul mai bun ca Victor Ponta. Singurul mai bun e Tariceanu care din pacate nu prea si-a facut campanie, deci pica (din pacate).

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si ce daca nu am drept de vot, inseamna ca sunt tampit sau nu pot sa ma documentez?"

Nu, dar in cazul tau, faptul ca nu ai drept de vot explica argumentele nerealiste expuse de tine. Nu aveam de unde sa stiu ca nu ai drept de vot, dar am dedus asta din ce ai scris.

"Si apropo, zi-i tu unul mai bun ca Victor Ponta"

Nu avem metode precise care sa masoare potentialul de bun conducator al candidatilor la presedintie. Spre deosebire de majoritatea candidatilor, Victor Ponta a fost deja in postura de conducator si a facut dovada ca este un incompetent. La restul nu putem decat sa avem asteptari. E ca si cum ai paria la o cursa de cai si, dintre toti, l-ai vazut alergand inainte doar pe unul. Si l-ai vazut impiedicandu-se si cazand la fiecare turnanta. Nu sti cum vor alerga ceilalti, daca se vor impedica si ei sau vor alerga mai bine, dar stii sigur ca nu vrei sa pariezi pe un cal de care esti sigur ca e schiop si nu face fata cursei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca mereu s-au facut la inceputul lui decembrie.
Eu nu votez cu nimeni. Sunt un cetatean turmentat. De fapt, toti suntem. Si asa votam degeaba.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Nu ma interseaza subiectul asta.

| z0r3Ns3n explică (pentru AdrianaBacescu):

Atunci de ce te bagi in seama?

| Duucu a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Serios? Nu te intereseaza?
Uite, din cauza asta tara e de rahat, din cauza oamenilor ca voi, care stau cu fundul pe scaun si nu se duc sa puna mana pe o stampila. Pensionarii voteaza, iese alt partid de stanga si ne-am dus dracu.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Duucu):

Daca tara se duce dracu' sau nu este o chestie de noroc. Poti sa votezi cu oricine, stii care este diferenta? Unu' zice clar ce vrea sa faca iar altu' zice ce vrea majoritatea sa auda si face tot ce vrea el. Vrei nu vrei, ai ales si abia dupa aceea vezi daca a mintit sau nu.
Tara nu se duce dracu' doar datorita voturilor, tara se duce dracu' si pentru ca educatia este proasta.Te invata sa stai si sa inghiti.Basescu se ducea naibi acu' mult timp daca oamenii erau invatati sa lupte, nu sa stea ca prostii.
Oricum, votati cu cine vreti ca rezultatul nu tine de voi.

| Duucu a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sa ma simt eu impacat ca am votat... totusi, trebuie incercat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Duucu):

A, si inca ceva...
Crezi ca daca azi Iohannis e cu ACl-ul maine nu poate sa treaca in barca celor de la PSD? Hai sa fim seriosi.
Tii minte ce s-a intamplat dupa alegerile parlamentare din 2008? Si erau alegeri parlamentare, nu locale.
Sunt prea trecut prin multe ca sa mai pun botu la asa ceva.

| NameHarris a răspuns:

Pe George Becali. De ce? De al dracu si de ambitios mai zi ceva?laughing

| CosminC86 a răspuns:

În turul doi voi vota cu ala care e contra lui ponta. (indiferent cine e), iohannis, udrea, predoiu etc. Orice e mai bine decat plagiatorul ala cu sleahta lui de hoti in spate. Din 89 pana in prezent psd-ul a furat.

| iulianr a răspuns:

Nu stiu exact cand au loc, dar stiu sigur ca nu am favoriti printre candidati. Poate as vota un independent, dar tare cred ca se muta intr-un partid dupa aceea. Deci o sa pun mai multe stampile sa-mi anuleze votul.

| ShadoWCrist a răspuns:

Nu stiu exact cand, dar stiu ca sunt in Octombrie sau Noiembrie.De votat, l-as vota pe Ponta.bafta!

| Cocacola121 a răspuns:

FRATILOR TREZITIVA! Ganditi-va la noi tineretul, ponta ar investi in batrani si cu pensiile lor, dar noi, ce va ajunge cu noi? Va vinde tara si va ajunge vai samar de ea. GANDITI-VA LA IOHANNIS tara trebuie sa ajunga in occident nu spre est, occidentul e baza ca sa ne mearga bine.

| sanda45 a răspuns:

Interesant subiect. Nimeni din actualii candidatii nu au antecedente favorabile... Pana si un om neinvatat din popor ar putea ridica tara asta pe branci. Unirea cu Basarabia e o mica speranta de prosperitate. dar cu niste inepti nu poti face treaba.