| Betty18 a întrebat:

Care cunoaste legea pensiilor de urmas actualizate? Pot sa lucrez si sa fac facultate la ZI, dar sa primesc pensia in continuare? La urma urmei continui cu studiile.
Am cautat pe net, si unii spun ca nu altii ca da. Dar cica s-ar fi schimbat si acum este posibil. Multumesc anticipat :]

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, privind pensiile publice, poti primi pensia in continuare, dar nu mai mult de 26 de ani, citez:
"ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
Tu te incadrezi la lit.b).