| Nicoară_Ciprian_1994 a întrebat:

Credeti ca in acest secol mai exista mare diferenta intre o politica de centru-stanga si centru-dreapta. Eu cred ca da. cred ca exista o difirenta. Adoua intrebare amea este. de ce se vede diferenta de politica de centru-stanga sau centru-dreapta mai mult intro tara mai bogata si nu sa prea vede intro tara cu un PIB. mai scazut? Vorbim despre tari din Europa.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vorba de politica e vorba de rase, rasa germanica e net superioara celor latine, negre etc scuzami rasismul asta e adevarul, popoare germanice
Germania
Anglia
suedia
norvergia
Olanda
usa
Australia
Austria
danemarca
si restul astea sunt cele mai bogate din lume si cultivate

| neutrino a răspuns:

Pentru ca nu exista o economie proprie (reala) de succes, bazata pe productie de bunuri materiale.

| einsteinchen a răspuns:

Hai sa luam principalele tari dezvoltate economic in Europa: Germania, Franta, Anglia.
Ai sa vezi ca politica se face de doua partide mari si late: social - democrati si liberali (denumiri generice).

Diferenta intre noi si ei (ma refer la partide) este ca la ei partidul ajuns la guvernare continua proiectele initiate de guvernul anterior (de aici si PIB-ul mai mare) pe cand la noi se porneste de la zero pentru ca cei noi sunt flamanzi. Asa cum a spus si neutrino, asta inseamna economie profitabila.

In Romania, adevarata politica a partidelor a murit in perioada interbelica.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru einsteinchen):

Ar trabui sa se faca o intelegere toate partidele ca anumite legi sa nu fie schimbate de nimeni. Da ai dreptate asta spune un candidat la presedinte anul asta.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru einsteinchen):

Atunci mai credeti intro diferenta dintre Centru-Stanga si Centru-Dreapta?

| einsteinchen a răspuns (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Evrika! Ai inteles si tu ce nu merge la noi: cand se vor intelege intre ele toate partidele sa faca acelasi lucru, atunci vom avea bunastare in Romania.

| einsteinchen a răspuns (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Nu, indiferent cine ajunge la guvernare vrea o portie cat mai mare din os.

Diferenta incearca ei sa o faca prin "platforma program", "idealurile partidului", promisiuni pentru alegeri, etc. Cuvinte mestesugite, nimic mai mult.