| Anonimat26 a întrebat:

Care e diferenta dintre partidele din SUA: Partidul Democrat si Partidul Republican? Ma refer mai mult la politici si viziuni decat la istorie.

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Teoretic, Republicanii sunt cu cei bogati, democratii cu cei saraci.

Republicanii sunt, in general, hard core christians, gen impotriva gay, avorturi, etc. Democratii zic ca sunt crestini, dar de fapt sunt majoritatea atei, si sunt fani gay si fani avorturi.

Practic, sunt cam toti la fel, adica toti vor taxe mari, vor sa te spioneze cat pot de mult, sa iti ia toate drepturile constitutionale, etc.