| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența (sau diferențele) dintre premier și prim-ministru?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Premier e "made in U.K.", prim ministru e "fabricat in Romania". Premier vine din engleza, prim-ministru e romanescul nostru.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prim ministru e ales de parlament, dar, are nevoie de ajutoare pentru a conduce ministerele, sănătatea, agricultura, munca, astfel el alege niște specialiști specializați în fiecare minister

| RAY a răspuns:

În concluzie, e același lucru, sinonime, nu poate exista diferențe dacă înseamnă același lucru

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E aceeși Mărie cu altă pălărie.

| relian a răspuns:

Tu daca ai internet, nu poti, sau ce anume se intampla, nu stii sa cauti pe netu asta o informatie atat de simpla?
Ori te plictisesti si nu stii ce sa mai faci laughing foloseste netu asta sa mai faci si altceva decat Facebook, TPU si barfa,

| Wr3nch a răspuns:

Premier e doar un alt nume pentru prim-minustru.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adoptat din franceza care inseamna primul ( de asta ii spune si prim-ministru). In alte tari ii spune cancelar (Germania de exemplu).
Nu este nicio diferenta, este doar o alta denumire pentru seful Guvernului.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,ministru ești când administrezi un minister, primmi întru e când ești responsabil de toate ministerele, sunt doua functi diferite

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Prim ministru

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cu cine te certi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu nimeni, ai scris ca nu sunt diferențe, ba sunt

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu stiu unde traiesti tu, dar prim-ministru sau premier e aceeasi persoana...
https://ro.wikipedia.org/wiki/Prim-ministru

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Primul ministru conduce guvernul, dar poate și el sa ocupe ministre, și sa demisioneze miniștri

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si premierul ce face?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Și în țările cu formă de guvernământ semiprezidențială (ex.: Franța, România) șeful guvernului este prim-ministrul. Însă șeful statului îndeplinește funcții importante, mai ales în domeniile politicii externe, al celei de apărare și de securitate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am citit bine întrebarea, mam grăbit, eu credeam ca e vb de un ministru vs prim ministru, în acest caz da e același lucru, sunt sinonime

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ma bucur ca ti-ai dat seama.

| Petre1987 a răspuns:

Sunt 2 denumiri pentru aceeasi functie

| Samedaniel33 a răspuns:

Este o diferenta mare.
Dar nu pot sa-ti explic acum.
Oricum este o diferenta mare. Crede-ma cand iti spun. M-am gandit si eu la acest lucru.
Bine ca exista acest site minunat si lucrurile se lamuresc rapid.
Este o diferenta mare. Ca
de la cer la pamant. Bine ca ai intrebat se lamuresc si altii cu ocazia asta.