Întrebare recomandată | Shto a întrebat:

Care este cauza protestelor ucrainienilor? Puteti sa imi spuneti care-i treaba? happy

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E destul de simplu. Actualul presedinte al Ucrainei este pro-rus, si incearca sa apropie tara de Rusia, si nu de Uniunea Europeana. Protestatarii in schimb, sunt pro-europeni, si vor sa il dea jos pe presedinte, sau sa-l oblige sa apropie tara de Europa. Sper c-ai inteles happy

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vor sa ajunga si ei acolo unde am ajuns noi.

| Shto explică (pentru neutrino):

Adica? Detaliaza... de la ce a pornit protestul?

| cristimihailov a răspuns:

Interesele economice si militare din zona. Ucraina inca detine o mare parte din arsenalul fostei uniuni sovietice. De asemenea are acces la o mare parte de resurse in plus o mare parte din alimentarea europei (gazoductele) trec pe acolo. Asa ca daca esti in europa, vrei sa o ai langa tine.
In plus iti trebuie o tara tampon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca initial presedintele a fost de acord sa faca niste pacte sa le zic asa cu UE iar apoi s-a razgandit provocand astfel multimea care crede ca orice colaborare cu ue este un pas spre aderare.in mare cred ca toata nebunia este atent dirijata din afara tarii, adica si-o bagat caracatita UE coada si se tine tare.ce treaba buna a facut si cu noi!

| 0x11111051 a răspuns:

Dearece, in decembrie 2013, Ianucovici a zis ca nu va semna parafarea acordului cu UE. De aceea s-a ajunt pina la singe.Peste tot unde SUA si occidentul isi baga nasul - ramine numai singe pe jos!

| xVictor a răspuns:

Mda. nu prea stiti sa comentati. uite aici raspunsul corect. poporul vrea sa dea presedintele jos pentru ca nu i-a tradat. jandarmii il apera iar politaii sustin poporul. in cele din urma se impusca unii pe altii ca. chiorii si nu se ajunge niciunde. e un razboi intr-o tara fara sens. asta am vazut vineri adica ieri la scoala deci nu aveti cum sa stiti mai multe. succes

| dryft3r a răspuns:

Presedintele Pro-Rus ar vrea ca Ucraina sa faca intr-un fel, parte din Rusia. Din asta ar rezulta detasarea fata de Europa. Din pacate, este mai rau ca si la noi.

| TheLovelyGhost a răspuns:

Sa nu faca parte din Occident nu mai stiu exact ceva de genu

| R0VER a răspuns:

Interesele europei contra intereselor moskovei.
ianukovici a stat pe scaun atata timp, si foarte putina lume a fost deranjata de asta. dar cand s-a pus in balanta europaaaa...

| Ammy2001 a răspuns:

Vor sa il dea pe presedinte jos!

| BiroPetre a răspuns:

Poporul vrea ca Ucraina sa intre in UE, dar presedintele nu vrea. Punct

| Cutuuuuu a răspuns:

Buna..pai Ucrainenii ( de acolo e mami )! din Kiev se lupta pentru independienat lor propie. FUNDITA? happy