| yourloveisroxy a întrebat:

Care este deosebirea intre principiu si lege?

Răspuns Câştigător
| rapp2020 a răspuns:

Principiu=Element fundamental, idee, lege de bază pe care se întemeiază o teorie științifică, un sistem politic, juridic, o normă de conduită
lege=egulă imperativă stabilită de autoritatea supremă.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legea e un comunicat care e stabilit de parlamentari si presedinte, iar principiul e un fel de proiect sau lege, comunicat, etc. care se va desfasura sau se aplica dar nu e garantat 100%. E pus pe planul 2.

| neutrino a răspuns:

In principiu o lege trebuie si demonstrata pentru a fi acceptata.

| Vvistula a răspuns:

Legea e obligatorie si exista consecinte daca o incalci, principiul e doar ceva care iti impui tu, nu esti obligat si nu exista nicio repercursiune.

| NH4OH a răspuns:

Principiul este doar pentru tine, ceva ce-ti propui, impui tu tie si persoanei tale.
Legea este un act dat de persoanele importante ale tarii, stricte, care nu trebuiesc incalcate; daca sunt incalcate, vor aparea consecintele ce-ti pot schimba viata.