| acvilasurprinzatoare112 a întrebat:

Care este diferenta dintre nationalitate si etnie(daca este vreuna)

Răspuns Câştigător
| dydysweet a răspuns:

Pai nationalitatea apartenența unei persoane la o anumită națiune; cetățenie iar etnie inseamna un grup de oameni de aceeași origine, limbă și tradiții culturale daca te gnadesti bine nu ar fi diferente dar cum explicam ca tiganii au nationalitate romana dar etnie rroma? in fine sunt niste chestii ambiguu

1 răspuns:
| xBya a răspuns:

Nationalitatea tine mai mult de tara, teritoriu, limba, istorie, etc. Pe cand etnia tine de origine, de traditii s.a.m.d. E o granita destul de vaga intre ele.