| EOAD01 a întrebat:

Care este diferenta dintre socialism si comunism?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

In filozofia lui Marx, da. Socialismul era considerat o etapa in drumul spre comunism :)
https://www.marxists.org/romana/m-e/1875/gotha/c01.htm

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca prin socialism intelegi social-democratia occidentala, ei nu sunt adeptii comunismului. De ex. Mitterrand nu dorea comunism.

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu sunt aproape sigur ca aproape toti socialistii au fetishuri legate de comunism, dar si ei stiu ca nu se poate. Unele tari, cum ar fi Danemrca de exemplu, incearca din greu sa impelmenteze comunismul, prin taxe imense pentru 'bogati', si bani gratis pentru 'saraci'.

| Radu284 a răspuns:

Nu exista societati (la scara larga) comuniste.
Teoretic, comunismul impune ca toata lumea sa aiba acelasi venit si aceleasi oportunitati ca restul, indiferent de cat (si daca) muncesc.

| EOAD01 explică (pentru Radu284):

Deci socialismul este o etapa prin care se ajunge la comunism?

| Kaℓi a răspuns (pentru EOAD01):

In filozofia lui Marx, da. Socialismul era considerat o etapa in drumul spre comunism :)
https://www.marxists.org/romana/m-e/1875/gotha/c01.htm