| cnvv a întrebat:

Care-i diferenta dintre comunism si socialism?
Si de ce unii oameni spun ca Romania a a vut parte de un regim socialist, nu comunist

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Întotdeauna a existat comunism, chiar si cu acte.
De exemplu, chiar daca se traieste in asa zisa democratie, oamenii sunt subjugati de salariul minim pe economie care este mult prea minim ca sa te poți dezvolta; pe când cei care au stabilit acest salariu au unul care depaseste venitul cumulat al 4-5 muncitori care au minimul pe economie.
Trebuie ca toate salariile/veniturile/pensiile sa fie egale. Atunci se poate spune ca nu mai exista comunism. Cel cu mapa si cel cu sapa sa ia acelasi salariu; caci nu poate trai unul fără altul. In justitie exista salarii de 8.000 de lei, pe când altii castiga suma asta într-un an.
Toti muncim la fel.

Comunismul este orice forma de subjugare. Oricum ar fi, sa ne uitam în sus căci cetățenia noastră este in ceruri. Acolo trebuie sa ne fie gândul; altfel nu vom scăpa de atmosfera urâtă de pe pământ si din România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

''Toti muncim la fel.'' Tu compari datul cu sapa cu munca intelectuala?

| Buzoianu_Liviu-adin_1977 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate nu sunt munci egale.Fiecare să mănânce ceea ce munceşte. Acel cu sapa roada iar acel cu mapa caietul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buzoianu_Liviu-adin_1977):

O gandire de om prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sapa poate da oricine, medic sau avocat nu poate fi oricine. Si imi e greu sa cred ca unul cu gramatica ta a lucrat intr-o ramura a justitiei. happy

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, am sters postarea pentru ca dadusem prea multe detalii. happy
Lasa gramatica; daca este sa vorbim de greseli atunci sa o faca Acela care nu a gresit niciodata.
Sunt de apreciat intelectualii; dar eu vreau egalitate.

Cu sau fara cele de mai sus, intelectual sau nu, repet: vreau egalitate pentru toti oamenii.
Oricum, clasa intelectuala nu a invatat pentru mine sau pentru tine, ci pentru bani. N-am nimic cu ei atata timp cat o parte din ei sunt la conducerea tarii si nu fac dreptate. Si dreptatea aceasta are multe ramuri. Caci sunt multe nedreptati facute cu acte.

"Cu sapa poate da oricine, medic sau avocat nu poate fi oricine."
Nu asa trebuiesc vazute lucrurile. Ci ca ei sunt dependenti de clasa muncitoare. Caci fara clasa muncitoare intelectualii ar fi dormit in padure si ar fi mancat verdeata dupa pajisti. Noi toti suntem egali. Nu trebuie sa facem discriminare de salarii. Obositi ajung acasa si unii si altii. Chiar si femeia de servici.

Singurul dezavantaj care ar exista in egalitatea salariilor este acela ca am deveni egoisti; suntem, dar vom ajunge si mai mult. Dar oricum, sfarsitul pamantului este prea aproape ca sa avem timp de aceasta "schimbare".

| AndreiLaurentiuCiuca a răspuns:

Socialismul este doar o etapa pentru a ajunge la comunism! Romania a avut un regim comunist, dar a trecut si prin etapa de socialism!

| Varel a răspuns:

Pt.anonimh.Vezi ca este exact invers.Subjugarea omului de catre om, este in capitalusm nu in comunism.Salarii aproape egale erau in comunism nu in capitalism.In comunism erau situatii in care un muncitor castiga m-ai bine decat un director.De unde au scos prostis pe care ai scris-o.Ce este acum, este un capitalism ordinar.Nu comunisn.Sau ai fost pus sa scrii asemenea minciuni?

| Varel a răspuns:

Pt.anonimh.Vezi ca este exact invers.S. ubjugarea omului de catre om, este in capitalusm nu in comunism.Salarii aproape egale erau in comunism nu in capitalism.In comunism erau situatii in care un muncitor castiga m-ai bine decat un director.De unde au scos prostis pe care ai scris-o.Ce este acum, este un capitalism ordinar.Nu comunisn.Sau ai fost pus sa scrii asemenea minciuni?