| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un act normativ și un act legislativ?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul normativ este denumirea generica pentru toate actele ce instituie norme cu caracter legal sau tehnic, indiferent de emitent - Parlament, Guvern, ministere, consilii judetene, consilii locale, alte autoritati centrale, indiferent ce denumire poarta - lege, ordonanta, ordonanta de urgenta, hotarare, regulament, norma, norma metodologica, instructiune, ordin, norma tehnica, etc.
Actul legislativ este o subcategorie a actului normativ, respectiv
cel care contine prevederi cu caracter legal sau de aplicare a legii.