| Szabo1000 a întrebat:

Care este diferența dintre codul rutier şi regulament?
La legislație

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul rutier (OUG 195/2002, rep. in 2006) este legea de baza in circulatia rutiera iar Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006, este actul secundar care detaliaza unele prevederi din OUG, mai ales privind unele reguli de circulatie, semne si indicatoare, etc.
De altfel mai sus si alte acte subsecvente care detaliaza prevederi din OUG, de ex. cele privind inmatricularea, examinarea pentru obtinerea permisului, etc, aprobate prin ordine ale ministrului de interne.

| Szabo1000 explică (pentru Ioandelasal):

Am crezut că este acelaşi dar acum înțeleg diferențele

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce regulament faci referire?