| Brasileiro a întrebat:

Care-i diferenţa dintre o republică prezidenţială şi o republică semi-prezidenţială?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

În cazul republicii semi-prezidentiale[exemplu Romania] primul ministru este seful guvernului. Presedintele propune parlamentului primul ministru spre validare si poate dispune suspendarea din functie a unor ministri. Seful statului este ales direct de catre popor. Republica prezidentiala, nu exista prim ministru, atat functia de sef al guvernului cat si cea de sef al statului e indeplinita de presedintele statului[exemplu SUA].

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Principala diferenta provine din faptul ca in republica prezidentiala seful statului(presedintele) este si seful guvernului(tine locul si primului-ministru), pe cand la cea semi-prezidentiala sunt doua persoane diferite, in cele doua functii. Din aceasta diferenta decurg si atributii diferite. De altfel republica semi-prezidentiala este o republica parlamentara, in care presedintele are puteri sporite fata de o republica parlamentara tipica, cum este la noi. Numai bine!