| AndreiMarin499 a întrebat:

ce parere aveți despre forma de guvernare a romaniei credeți ca ar trebui sa fie înschimbata în Republică prezidențială Eu sunt de părere că România ar trebui să fie republică prezidenţială şi nu semi-prezidenţială cum e în prezent daca ar fi un referendum ca Romania sa devina Republică prezidențială ați vota pro sau contra.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca in republica prezidentiala ar fi prea multa putere in mainile unui om, asa ca as vota impotriva schimbarii.
In schimb as vota pentru Parlament cu o singura camera si pentru reducerea numarului de parlamentari.

| AndreiMarin499 explică (pentru Ioandelasal):

Pai asta e, problema ca președintele acum în Romania nu are putere de decizie, eu personal consider ca puterea ar trebui sa fie în mainile unii singur om doar așa se poate înschimba ceva în Romania.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Si presedintele are putere de decizii, in domeniile in care are atributii si drepturi, conform Constitutiei Romaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi prea multa putere pe un singur om. Noi ca stat nu suntem niste votanti responsabili pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca republica parlamentara ar fi cea mai buna forma de guvernamant, dar cu o singura camera si mai putini parlamentari.

| AndreiMarin499 explică (pentru anonim_4396):

Puterea ar trebui sa fie, axordata unii singur om care ar trebui sa fie președintele daca s-ar face Republica parlamentară în Romania nu sar înschimba nimic doar i sar acorda premierului mai multa putere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Pai si de ce ar avea nevoie Romania ca toata puterea sa fie in mana unui singur om? Presedintele asta n-ar fi ales politic? Nu toata tara ar fi subordonata politic?

| Kyttynna a răspuns:

Romania ar trebui sa ajunga la nivel de monarhie. Uite exemplul Marii Britanii.

Răspuns utilizator avertizat
| xseven7 a răspuns (pentru Kyttynna):

Da, dar este o monarhie constitutionala. Si este foarte diferita de monarhia absoluta.

| KlArt a răspuns:

Nu s-a descoperit forma ideală de guvernare pentru România. Suntem un popor... mai special.

| xseven7 a răspuns:

Aș fi contra. Până la urmă, tot poporul îi trimite acolo. Nu văd schimbarea. De ce să fie și șeful guvernului? Și e mai bine când sunt mai mulți care hotărăsc.
Ne plângem întruna, dar când e vorba se ne alegem reprezentanții, îi votăm pe ăia care ne dau pixuri și mălai gratis.

| fuckmorality a răspuns:

La noi in R Moldova presedintele vrea sa schimbe forma de guvernare in republica prezidentiala dar e un tip mincinos si hoț ales de mafia lui Plahotniuc, nu de popor. Daca l-am avea pe presedintele Romaniei as fi de acord, dar in niciun caz n-as alege pe descreieratul nostru.